اعضای مجلس «خبرگان رهبری» بر خلاف دوره‌های قبل اجلاس خبرگان با خامنه‌ای دیدار نکردند

جمعه ۱۴۰۱/۰۶/۱۸

اعضای مجلس «خبرگان رهبری» بر خلاف دوره‌های اخیر در پایان دهمین اجلاس رسمی خود در روز پنج‌شنبه ۱۷ شهریور با علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، دیدار نکردند. این موضوع در شبکه‌های اجتماعی بازتاب داشته است.

نشست «خبرگان رهبری» امسال با بحث‌ها درباره موروثی شدن رهبری و جانشینی مجتبی خامنه‌ای همزمان شد. پیش از آن نیز غیبت حدود ۳۰ عضو این مجلس در نشست افتتاحیه خبرساز شده بود.

در برنامه دهمین اجلاس رسمی مجلس «خبرگان رهبری» که پیش از برگزاری این اجلاس در رسانه‌ها منتشر شد، اعلام شده بود اعضای این مجلس صبح ۱۷ شهریور پس از حضور در مقبره روح الله خمینی، «به دیدار رهبری می‌روند».

با این حال این دیدار برگزار نشد و توضیحی هم درباره چرایی برگزار نشدن آن منتشر نشده است.

در پایان نشست‌های پیشین مجلس «خبرگان رهبری»، نمایندگان این مجلس به دیدار خامنه‌ای می‌رفتند و او در حضور آنان سخنرانی می‌کرد. در حالی که از جمله وظایف مجلس «خبرگان رهبری»، نظارت بر عملکرد ولی فقیه است، این دیدارها در رسانه‌ها «ابراز وفاداری خبرگان به رهبر جمهوری اسلامی» خوانده شدند.

مجلس «خبرگان رهبری» در ایران در بیانیه پایانی خود در واکنش به گمانه‌زنی‌ها درباره موروثی شدن رهبری و جانشینی مجتبی خامنه‌ای نوشت که «شبهه‌افکنی» درباره آینده رهبری بی‌معناست و سابقه این مجلس «شایسته‌گزینی و انتخاب اصلح» است.

این در حالی است که این مجلس تا به حال تنها برای یک نوبت فرصت انتخاب کردن رهبر جمهوری اسلامی را به دست آورده و علی خامنه‌ای را به این مقام نشانده.

در همین حال احمد خاتمی، سخنگوی هیات رییسه مجلس «خبرگان رهبری»، گفت که کمیسیون تحقیقات این مجلس، شاخص‌های مدنظر برای رهبر آینده را نوشته است.

به گفته خاتمی، رهبر جمهوری اسلامی به کمیسیون تحقیق این مجلس اعلام کرده شاخص‌های مدنظر برای رهبری آینده از جمله «تدبیر و فقاهت» نوشته شود.

اجلاس مجلس «خبرگان رهبری» یک ماه پس از هشدار میرحسین موسوی، از رهبران اعتراض‌ها به نتایج انتخابات سال ۱۳۸۸ در ایران، درباره جانشینی موروثی رهبری در حکومت جمهوری اسلامی برگزار شد.

این چهره سیاسی که از بهمن ۱۳۸۹ در حصر خانگی است، در متنی که به عنوان مقدمه ترجمه عربی بیانیه‌های او منتشر شد، با اشاره به گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال رسیدن مجتبی خامنه‌ای به مقام رهبری به عنوان رهبر بعدی جمهوری اسلامی نوشت: «زبانشان لال! مگر سلسله‌های ۲۵۰۰ ساله بازگشته‌اند که فرزندی پس از پدرش به حکومت برسد؟.»

در افتتاحیه اجلاس مجلس «خبرگان رهبری»، ۳۰ عضو از ۸۸ عضو این مجلس از جمله صادق لاریجانی غایب بودند. با این حال اعلام شد که در نشست اختتامیه ۷۳ نفر از اعضای مجلس خبرگان رهبری حضور داشتند.

مجلس «خبرگان رهبری» اعلام کرد حدود ۱۰ نماینده دلیل عدم حضور خود را از قبل به دبیرخانه این مجلس اطلاع داده بودند و با عذر موجه حضور نداشتند.

پنج عضو این مجلس هم در ماه‌های گذشته فوت شده‌اند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

پوشش ویژه
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید