دریاچه ارومیه احتمالا تا پاییز «کاملا» خشک می‌شود

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۶/۱۵

آرزو اشرفی‌زاده، مدیر کل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست گفته است دریاچه ارومیه «هنوز» خشک نشده اما در صورت تداوم روند فعلی و تامین نشدن حق‌آبه آن، پاییز امسال حتما خشک خواهد شد.

در روزهای اخیر خبرها و عکس‌هایی از وضعیت نابه‌سامان دریاچه ارومیه منتشر شد که نشان می‌داد این دریاچه به‌طور کامل از دست رفته است اما به گفته اشرفی‌زاده، با اینکه «دو قسمت شمالی و جنوبی دریاچه ارومیه از هم جدا شده و حدود هزار کیلومتر مربع از دریاچه باقی‌مانده» اما هنوز به‌صورت کامل خشک نشده است.

طبق گفته‌های مدیر کل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌ها، تراز سطح آب دریاچه و وسعت و حجم آب موجود در آن نسبت به شهریور ماه سال گذشته کمتر از نصف شده است.

شرایط دریاچه ارومیه سال‌هاست به وضعیت بحرانی رسیده است اما وزارت نیرو دو سال پیش وعده داده بود هر سال حدود ۱/۱ میلیارد متر مکعب آب وارد دریاچه خواهد شد؛ در حالی که روند تبخیر بسیار بیشتر از این مقدار بوده و برای این‌که دریاچه خشک نشود، باید دست‌کم سه برابر این حق‌آبه یعنی ۳/۴ میلیارد مترمکعب به آن اختصاص می‌یافت.

سرعت بالای خشک شدن دریاچه ارومیه در سال‌های اخیر در حالی بوده که مقام‌های جمهوری اسلامی به توصیه کارشناسان محیط‌ زیست مبنی بر جلوگیری کامل از توسعه کشاورزی در این منطقه و همچنین توقف سدسازی در حوضه دریاچه، توجهی نشان ندادند.

مدیر کل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌ها در سازمان حفاظت محیط زیست برای نجات دریاچه ارومیه از رسانه‌ها کمک خواست و گفت: «رسانه‌ها برای تامین حداکثری حق‌آبه دریاچه ارومیه از وزارت نیرو مطالبه‌گری کنند.»

به گفته اشرفی‌زاده وزارت نیرو طبق قانون مکلف به تامین نیاز آبی زیست‌محیطی دریاچه ارومیه است اما نه تنها برداشت‌های غیرمجاز از منابع آبی، سدسازی و توسعه بی‌رویه اراضی کشاورزی را متوقف نکرده، بلکه حق‌آبه مورد نیاز دریاچه را هم به‌صورت کامل تامین نمی‌کند.

آخرین اخبار و تصاویر ماهواره‌ای شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی نشان می‌دهد تراز سطح آب دریاچه ارومیه ۱۲۷۰/۱۹ متر، وسعت آن ۱۰۱۰ کیلومتر مربع و حجم آب موجود ۱/۳۹ میلیارد متر مکعب است.

بر اساس این اعداد و ارقام، بیش از نیمی از دریاچه تنها در طول یک سال از دست رفته و در صورت تداوم این شرایط تا پاییز امسال چیزی از آن باقی نخواهد ماند.

تازه‌ترین خبرها

خبر ورزشی
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید