ارزیابی اولیه آمریکا: پاسخ ایران به نظرات واشینگتن درباره احیای برجام غیرسازنده است

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۱۰

وزارت خارجه ایران از ارسال پاسخ جمهوری اسلامی در مورد نظرات آمریکا در ارتباط با متن پیش‌نویس توافق احتمالی احیای برجام خبر داد، اما یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده و چند مقام غربی در ارزیابی اولیه خود این پاسخ را غیرسازنده خواندند.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، گفت: «پس از دریافت پاسخ آمریکا، تیم کارشناسی جمهوری اسلامی ایران آن را به دقت مورد بررسی قرار داده و پاسخ‌های ایران، پس از ارزیابی در سطوح مختلف، تدوین و امشب به هماهنگ‌کننده تحویل داده شد.»

او افزود: «متن ارسالی دارای رویکردی سازنده با هدف نهایی کردن مذاکرات است».

با این حال، یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن تایید دریافت این پاسخ از طرف اتحادیه اروپا گفت: «متاسفانه پاسخ ایران به نظرات آمریکا درباره متن توافق احیای برجام سازنده نیست.»

یک مقام ارشد دولت بایدن نیز به خبرنگار پولیتیکو گفت: «در حال بررسی پاسخ ایران درباره متن توافق احیای برجام هستیم. پاسخ‌ها امیدوارکننده نیستند و به نظر می‌رسد در حال عقب‌گرد هستیم.»

یک دیپلمات اروپایی نیز به استفنی لیختنشتاین، خبرنگار دیپلماتیک ساکن وین، گفت پاسخ ایران به نظرات آمریکا درباره احیای برجام «منفی و غیرمنطقی» به نظر می‌رسد.

یک منبع آگاه دیگر نیز به این خبرنگار گفت که پاسخ ایران «اصلا خوب به نظر نمی‌رسد.»

جمهوری اسلامی در ۲۵ مرداد نظرات و درخواست‌های خود را درباره متن پیشنهادی اتحادیه اروپا به هماهنگ‌کننده این اتحادیه ارائه کرد و آمریکا نیز در دوم شهریور نظر خود را درباره مواضع ایران در اختیار این اتحادیه قرار داد.

در همین حال، پنجاه عضو دموکرات و جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌‌ای به جو بایدن نسبت به مفاد متن توافق هسته‌ای احتمالی با ایران ابراز نگرانی کرده و از بایدن خواستند پیش از پذیرش احیای برجام، متن کامل هر گونه توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی را به اعضای کنگره ارائه کند.

این اعضای مجلس نمایندگان آمریکا، که شامل ۳۴ دموکرات و ۱۶ جمهوری‌خواه هستند، در نامه خود با اشاره به احتمال معافیت تحریمی اشخاص غیر آمریکایی برای داد و ستد با اشخاص و شرکت‌های ایرانی که تحت تحریم نیستند، هشدار دادند این اقدام می‌تواند به سپاه پاسداران در دور زدن تحریم‌ها کمک کند.

از سوی دیگر، تسیبی هوتوفلی، سفیر اسرائیل در بریتانیا، در مقاله‌ای در تلگراف با «خطرناک» خواندن توافق احیای برجام، از دولت بریتانیا خواست که این توافق را نپذیرد.

او نوشت: «اعتماد به رژیمی که هنوز در مورد جاه‌طلبی‌های هسته‌ای خود دروغ می‌گوید، بی‌‌پروا خواهد بود.»

پیش تر در روز پنج‌شنبه، امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، در جمع سفیران فرانسه ابراز امیدواری کرد توافق احتمالی برای احیای برجام در روزهای آینده به نتیجه برسد.

مکرون روز چهارشنبه با رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، درباره تلاش‌های دیپلماتیک فرانسه و شرکایش برای یافتن یک راه‌حل برای احیای برجام، از جمله راستی‌آزمایی و کنترل فعالیت‌های هسته‌ای ایران از سوی آژانس گفت‌وگو کرده بود.

تلاش‌ها برای احیای برجام در حالی ادامه دارد که بر اساس یک گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که رویترز به آن دست یافته، ایران میزان غنی‌سازی اورانیوم با سانتریفیوژهای پیشرفته را در تاسیسات هسته‌ای نطنز افزایش داده و در تازه‌ترین اقدام به آبشار دوم سانتریفیوژهای آی‌آر۶، نیز گاز تزریق کرده است.

با اینکه بیش از شانزده ماه از آغاز مذاکرات احیای برجام گذشته و در چند بازه زمانی دیپلمات‌ها از نزدیک شدن به توافق خبر داده‌اند اما ایران اقدامات خود در افزایش سطح غنی‌سازی و به کارگیری سانتریفیوژهای پیشرفته و قطع دوربین‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را در خلال این مذاکرات ادامه داده است.

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید