اختلاف نظر نخست‌وزیر و رهبر اپوزیسیون اسرائیل بر سر چگونگی مقابله با برنامه اتمی ایران

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۶/۰۸

حملات یائیر لاپید، نخست‌وزیر و بنیامین نتانیاهو، رهبر اپوزیسیون پارلمانی اسرائیل علیه یکدیگر پس از دیدارشان درباره برنامه اتمی ایران همچنان ادامه یافت.

لاپید و نتانیاهو در نشستی در دفتر نخست‌وزیری موضوع مذاکرات اتمی ایران و تلاش‌های اسرائیل برای تأثیرگذاری بر مذاکرات قدرت‌های جهانی با تهران را بررسی کردند.

پس از این نشست، نتانیاهو به خبرنگاران گفت که صحبت با لاپید نه تنها نگرانی او را کم نکرده بلکه او نگران‌تر از این نشست خارج شده است.

رهبر حزب لیکود بار دیگر لاپید و وزیر دفاع، بنی گنتس را متهم کرد در یک سال گذشته در خواب بوده‌اند و گفت که آن‌ها باید علیه این توافق در کنگره ایالات متحده لابی می‌کردند و در رسانه‌های آمریکایی حرف می‌زدند.

نتانیاهو سپس در پیامی مستقیم به جمهوری اسلامی گفت: «پیامی روشن برای آخوندها در تهران دارم: در روز اول ماه نوامبر ما رهبری قدرتمند و قاطع را به اسرائیل باز می‌گردانیم و اطمینان حاصل می‌کنیم که با یا بدون توافق، هرگز به سلاح اتمی دست نخواهند یافت.»

در مقابل، حزب یش عاتید، به رهبری یائیر لاپید، در پیامی نتانیاهو را متهم کرد که نه تنها در دوره نخست‌وزیری خود اقدامات مخرب زیادی انجام داده بلکه همچنان به اقداماتی که امنیت اسرائیل را به خطر می‌اندازد، ادامه می‌دهد.

خود لاپید اما در پیامی که ساعتی بعد منتشر کرد، گفت که نمی‌خواهد وارد جنگ لفظی با نتانیاهو شود.

نخست‌وزیر اسرائیل نوشت اخذ یک موضع واحد از سوی رهبران اسرائیل در برابر تلاش جمهوری اسلامی برای دست‌یابی به سلاح اتمی بسیار اهمیت دارد.

او در ادامه از نتانیاهو به عنوان رهبر اپوزیسیون و دیگر سیاستمداران اسرائیل خواست تا اجازه ندهند ملاحظات سیاسی، امنیت ملی اسرائیل را به خطر بیندازد.

همزمان، وزیر دفاع اسرائیل نیز به این جنگ لفظی پیوست و در رشته توئیتی نوشت که امنیت ملی اسرائیل باید ورای هر گونه ملاحظه سیاسی و انتخاباتی باشد.

گنتس در ادامه هشدار داد که تلاش حکومت ایران برای دست‌یابی به سلاح هسته‌ای، تفاوتی میان گروه‌های مختلف سیاسی در اسرائیل نمی‌گذارد و در نتیجه در برابر تهدید ایران، همه گروه‌های سیاسی اسرائیل باید متحد عمل کنند.

بر اساس گزارش‌ها، در جریان این دیدار، لاپید از نتانیاهو خواست که از اقدامات دولت در زمینه مقابله با توافق هسته‌ای در حال امضا بین ایران و آمریکا حمایت کند اما نتانیاهو در پایان این نشست گفت موضع او با موضع دولت کنونی تفاوت دارد.

در این میان کانال ۱۱ تلویزیون اسرائیل گزارش کرد که مقام‌های این کشور باور دارند تأکید ایران بر بسته شدن پرونده‌های باز جمهوری اسلامی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌تواند موجب به تأخیر افتادن امضای توافقنامه احیای برجام یا حتی شکست گفت‌وگوها شود.

بر اساس این گزارش، مقام‌های اسرائیل بر این عقیده‌اند که دولت آمریکا حاضر نیست در این زمینه امتیازی به ایران بدهد.

ادامه تنش‌ها میان اسرائیل و فلسطین

به غیر از تهدید ایران، تنش‌ها میان اسرائیل و فلسطینیان هم ادامه دارد.

پنج اسرائیلی که بامداد امروز برای زیارت مقبره یوسف به نزدیکی شهر نابلس در کرانه باختری رفته بودند هدف حمله مسلحانه فلسطینیان قرار گرفتند.

در جریان این حمله، دو نفر، از جمله یک نوجوان ۱۷ ساله به شدت زخمی شدند و خودروی یهودیان نیز به آتش کشیده شد.

ارتش اسرائیل اعلام کرد این افراد بدون هماهنگی قبلی وارد این منطقه شده بودند.

مقبره یوسف در منطقه کرانه باختری قرار دارد که تحت کنترل کامل تشکیلات خودگردان فلسطینی است و ورود شهروندان اسرائیلی به این منطقه، بدون مجوز قبلی، ممنوع است.

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید