دو شهروند آمریکایی که در سال ۲۰۰۹ در ایران بازداشت شده بودند، از جمهوری اسلامی شکایت کردند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۰۳

سارا شورد و جاشوا فتال، دو نفر از سه شهروند آمریکایی که در مرداد ۱۳۸۸ پس از ورود اشتباهی از اقلیم کردستان عراق به داخل مرز ایران به مدت صدها روز بازداشت شده بودند، در دادگاهی در واشینگتن از جمهوری اسلامی به اتهام زندانی و شکنجه کردن خود شکایت کردند.

غیر از این چهار نفر از اعضای خانواده این دو شهروند آمریکایی نیز با استناد به فشارهای روانی ناشی از بازداشت عزیزان خود از سوی جمهوری اسلامی، در ردیف شاکیان این پرونده هستند.

شکایت خانواده فتال، با اشاره به بازداشت ۷۸۱ روزه این شهروند آمریکایی در ایران، خاطرنشان کرده که او پس از گذشت بیش از یک دهه از بازداشت خود، همچنان از آسیب‌های روانی و حمله‌های اضطرابی رنج می‌برد.

در شکایت سارا شورد و مادرش نیز، به ۴۱۰ روز گروگان گرفته شدن او در زندان‌های ایران و ادامه آسیب‌های روانی ناشی از این تجربه اشاره شده است.

این شکایت‌ها خاطرنشان کرده‌اند که این دو شهروند آمریکایی در طی مدت بازداشت خود در ایران به طور مداوم با انواع تهدیدها و شکنجه‌های روانی برای اعتراف اجباری مواجه بوده‌اند.

جاشوا فتال، شین باوئر و سارا شورد روز ۹ مرداد ۱۳۸۸ در منطقه مرزی ایران و کردستان عراق به اتهام ورود غیر قانونی به خاک ایران بازداشت شده بودند.

سارا شورد پس از گذراندن یک سال و نیم در زندان با قرار نیم میلیون دلار وثیقه آزاد شد و فتال و باوئر نیز در مهرماه ۱۳۹۰، هر یک با قرار وثیقه نیم میلیون دلاری آزاد شده و به آمریکا بازگشتند.

چشم‌انداز با سیما ثابت
پوشش ویژه
از سکوت تا فریاد

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید