روسیه مناطق مختلف اوکراین را در سالروز استقلال این کشور بمباران کرد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۰۳

مقام‌های کی‌یف اعلام کردند اوکراین در سالروز استقلال خود و دقیقا شش ماه پس از آغاز تهاجم روسیه، هدف بمباران‌های متعدد این کشور قرار گرفت؛ از جمله موشکی که به یک ایستگاه قطار اصابت کرد و حداقل ۲۵ کشته بر جای گذاشت.

اوهن انین، معاون وزیر بهداشت اوکراین روز پنج‌شنبه سوم شهریور گفت: «گلوله‌باران‌ شهرها و روستاها افزایش یافته است. در ۲۴ ساعت گذشته، پلیس ۵۸ مورد از آن‌ها را ثبت کرده است که به طور قابل توجهی بیشتر از ‌چیزی‌ست که معمولا می‌بینیم.»

به گزارش رسانه‌های محلی، ۹ منطقه اوکراین روز چهارشنبه بمباران شدند و آژیر هشدار در مجموع ۱۸۹ بار در سراسر کشور به صدا درآمد که از زمان آغاز جنگ در ۲۴ فوریه یک رکورد محسوب می‌شود.

والنتین رزنیچنکو، فرماندار منطقه دنیپروپتروفسک در مرکز اوکراین نیز در تلگرام، از «شب بسیار سخت» سخن گفت و اعلام کرد این حمله‌ها و قربانیانی شدن‌ها «دائمی» هستند.

بمباران‌ها به طور مشخص چهار منطقه را در دنیپروپتروفسک هدف قرار دادند.

همچنین بر اساس آخرین گزارشی که صبح پنج‌شنبه از سوی شرکت راه‌آهن اوکراین در تلگرام ارائه شد، چندین موشک به‌ویژه به ایستگاه راه‌آهن و منازل در چاپلینه، روستایی با نزدیک به سه هزار سکنه اصابت کرد و «۲۵ کشته از جمله دو کودک و ۳۲ زخمی» بر جای گذاشت.

به گفته فرماندار رزنیچنکو، جست‌وجو برای یافتن بازماندگان این حمله تا صبح پنجشنبه ادامه یافت.

بمباران مرگ‌بار در این ایستگاه قطار در شامگاه چهارشنبه نیز از سوی ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، در یک سخنرانی در شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام شد. او تعداد اولیه کشته‌شدگان را ۲۲ نفر گزارش کرد؛ از جمله «پنج نفر که در واگن سوختند» و «یک پسر ۱۱ ساله» که «موشک روسیه خانه‌اش را ویران کرد».

زلنسکی گفت: «ما متجاوزان را مجبور می‌کنیم تاوان هر کاری را که انجام داده‌اند بپردازند و آن‌ها را از سرزمین خود بیرون خواهیم کرد.»

به گفته مقام‌های محلی اوکراین، حمله‌های روز چهارشنبه روسیه مناطق مختلفی در غرب این کشور را که دور از جبهه شرق اوکراین هستند، هدف قرار داد.

همچنین حملاتی به جنوب اوکراین انجام شد که زیرساخت‌های بندری را هدف قرار دادند.

از زمان عقب‌نشینی نیروهای روسیه از اطراف کی‌یف در اواخر ماه مارس، بخش عمده‌ای از نبردها در شرق اوکراین متمرکز شده است. با این حال روسیه به‌طور منظم مناطق دیگر را با موشک‌های دوربرد هدف قرار می‌دهد؛ هر چند کی‌یف و اطراف آن به ندرت مورد اصابت قرار می‌گیرند.

سازمان نظارت بر مهمات خوشه‌ای اما روز پنج‌شنبه در گزارش سالانه خود گفت روسیه در اوکراین از مهمات خوشه‌ای در مقیاس گسترده استفاده کرده است.

بر اساس این گزارش، استفاده از این مهمات باعث مرگ صدها غیرنظامی و آسیب رسیدن به خانه‌ها، مدرسه‌ها و بیمارستان‌ها شده است.

خبر ورزشی
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید