العربیه: آمریکا هیچ کدام از خواسته‌های اضافی ایران را نپذیرفته است

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۰۲

شبکه العربیه اعلام کرد آمریکا هیچ کدام از خواسته‌های اضافی ایران برای احیای برجام را نپذیرفته و در پاسخی که به اتحادیه اروپا ارائه داده، تأکید کرده است غنی‌سازی اورانیوم ایران نباید از چهار درصد فراتر برود.

العربیه همچنین گزارش داده که آمریکا در این پاسخ خواستار لغو هر گونه محدودیت ایران بر بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شده است.

آمریکا روز چهارشنبه دوم شهریور ماه پاسخ خود به خواسته‌های ایران را به جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ارائه کرد که نقش میانجی در مذاکرات احیای برجام را به عهده دارد.

بورل تأکید کرد که این پیش‌نویس نهایی است و مذاکره تازه‌ای درباره محتوای آن انجام نخواهد شد.

با این حال اکنون با رد و بدل شدن متن‌های ایران و آمریکا از طریق اتحادیه اروپا، شکل دیگری از مذاکرات در حال انجام است.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، بعد از تأیید دریافت پاسخ آمریکا اعلام کرد بررسی دقیق نظرات طرف آمریکایی آغاز شده و ایران پس از تکمیل بررسی‌ها، نظرات خود در این رابطه را به هماهنگ‌کننده اعلام خواهد کرد.

به گزارش وال‌استریت ژورنال به نقل از منابع مطلع، احتمالا آمریکا خواسته‌های ایران را نپذیرفته که این امر می‌تواند منجر به یک سری مذاکرات جدید یا مبادله پیشنهادهای دیگری شود و مذاکرات هسته‌ای احیای برجام را طولانی‌تر کند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز سه‌شنبه به ایران اینترنشنال گفته بود اگر ایران پاسخ شفاف ارائه داده بود، مذاکرات به وضعیت رفت و برگشتی فعلی نمی‌رسید.

اسرائیل هم در هفته‌های اخیر بارها به آمریکا درباره بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران هشدار داده است.

یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل، روز دوم شهریور در تازه‌ترین هشدار خود گفت توافق هسته‌ای با ایران سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار به این کشور برای بی‌ثبات کردن خاورمیانه کمک می‌کند.

او گفت: «این پول صرف ساخت مدرسه و بیمارستان نخواهد شد بلکه از طریق تقویت حزب‌الله، حماس و جهاد اسلامی، برای تضعیف ثبات خاورمیانه مصرف می‌شود.»

نخست‌وزیر اسرائیل همچنین با اشاره به سخنان رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت که این توافق استقلال آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به خطر می‌اندازد و به آژانس فشار می‌آورد تا پرونده‌های باز را بدون تکمیل تحقیقات حرفه‌ای، ببندند.

رافائل گروسی در مصاحبه با پی‌بی‌اس‌نیوز گفت ایران درباره مواد هسته‌ای اعلام نشده در سایت‌های خود هنوز پاسخ قانع‌کننده‌ای به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه نکرده است.

او ابراز امیدواری کرد جمهوری اسلامی در نهایت این پاسخ‌ها را به آژانس ارائه کند.

مدیر کل آژانس خاطرنشان کرد که آمریکا برای توقف تحقیقات این سازمان درباره مواد هسته‌ای اعلام نشده ایران، هیچ فشاری بر این آژانس وارد نکرده اما ممکن است فشارهای مستقیم و غیرمستقیمی از سوی برخی طرفین وجود داشته باشد.

گروسی پیش‌تر گفته بود آژانس تنها زمانی تحقیقات خود را درباره مواد هسته‌ای اعلام نشده ایران متوقف خواهد کرد که پاسخ‌های لازم را دریافت کند و به افراد و مکان‌های مورد نیاز خود، دسترسی یافته باشد.

تازه‌ترین خبرها

پوشش ویژه
جهان‌نما
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید