جوزپ بورل: پاسخ ایران درباره متن پیشنهادی احیای برجام منطقی بود

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۳۱

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که پاسخ ایران به متن پیشنهادی اخیر اتحادیه اروپا درباره توافق احتمالی احیای برجام «منطقی» بوده است.

بورل روز دوشنبه ۳۱ مرداد در یک مراسم دانشگاهی در شهر سانتاندر در شمال اسپانیا گفت: «پیشنهادی از سوی من به عنوان هماهنگ‌کننده مذاکرات و پاسخی از سوی ایران وجود داشت که من آن را منطقی دانستم. این پاسخ به ایالات متحده منتقل شد که هنوز به طور رسمی پاسخ نداده است.»

اشاره بورل به پاسخی است که هفته گذشته ایران به آخرین پیشنهاد اتحادیه اروپا برای دستیابی به یک توافق احتمالی بر سر احیای برجام پس از شانزده ماه مذاکرات غیرمستقیم میان تهران و واشینگتن ارسال کرد.

بورل کمتر از یک ماه پیش، از آماده بودن این متن خبر داده بود و از طرف‌های درگیر در مذاکرات خواست آن را بپذیرند تا از «بحران خطرناک» جلوگیری شود.

اما جمهوری اسلامی اکنون از آنچه «تعلل» آمریکا در ارائه پاسخ به این متن اعلام کرده، انتقاد کرده است.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز دوشنبه در نشست خبری هفتگی خود گفت: «آنچه مهم است تاخیر طرف آمریکایی در پاسخگویی است، در حالی که ما به موقع واکنش نشان دادیم.»

این مقام جمهوری اسلامی همچنین آمریکا را «مسئول وضعیت فعلی» مذاکرات معرفی کرد.

نماینده روسیه در مذاکرات برجام نیز روز دوشنبه گفت: «یک هفته پیش در چنین روزی ایران به سایر شرکت‌کنندگان در مذاکرات وین پیشنهادات نهایی، و از نظر ما کاملا معقول، برای پیش‌نویس تصمیم احیای برجام را ارائه کرد. امیدواریم بررسی این پیشنهادات در واشینگتن زمان زیادی نبرد.»

اما ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هفته گذشته گفت: «تنها راه دستیابی به توافق احیای برجام این است که تهران خواسته‌های غیرضروری خود را کنار بگذارد.»

او افزود آمریکا نظرات خود در مورد متن پیشنهادی توافق را به طور خصوصی در اختیار اتحادیه اروپا قرار می‌دهد.

محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره‌کننده ایران در وین به تازگی گفته است: «حذف سپاه پاسداران از لیست گروه‌های تروریستی آمریکا هرگز پیش‌شرط یا خواست کلیدی ایران در مذاکرات احیای برجام نبوده است.»

تازه‌ترین خبرها

پوشش ویژه
جهان‌نما
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید