ادامه تهدید امضا کنندگان بیانیه «تفنگت را زمین بگذار»؛ وزیر اطلاعات هشدار داد

جمعه ۱۴۰۱/۰۵/۲۸

همزمان با ادامه گزارش‌ها درباره تهدید و آزار سینماگران امضا کننده بیانیه «تفنگت را زمین بگذار»، وزیر اطلاعات گفت که «امید دشمن به برخی فتنه‌گران و بیانیه‌نویسان داخلی راه به جایی نخواهد برد.»

اسماعیل خطیب، وزیر اطلاعات، در یک سخنرانی در شهرکرد بدون اشاره به جزییات، به افرادی که «فتنه‌انگیزان و بیانیه‌نویسان علیه نظام جمهوری اسلامی ایران» خواند، هشدار دارد.

او گفت: «امید دشمن به برخی فتنه‌گران و بیانیه‌نویسان داخلی با همراهی ملت راه به جایی نخواهد برد و محکوم به شکست است.»

وزیر اطلاعات همچنین باز هم بدون اشاره به جزییات، وعده داد که «اسناد تاریخی پس از انقلاب اسلامی برای تنویر افکار عمومی و جلوگیری از هر گونه تحریف و فتنه‌انگیزی، به زودی در اختیار محققان و پژوهشگران قرار می‌گیرد.»

روز ۲۶ مرداد منابع مطلع به ایران اینترنشنال خبر دادند فشار وزارت اطلاعات و حراست وزارت ارشاد، بر سینماگران امضا کننده بیانیه «تفنگت را زمین بگذار» افزایش پیدا کرده است.

از سوی دیگر تاکنون به ۱۰ مستندساز اعلام شده که ممنوع‌الخروج شده‌اند و از ترانه علیدوستی، هایده صفی‌یاری، نوید محمدزاده، فرشته حسینی و سعید روستایی هم به عنوان سینماگرانی نام برده می‌شود که اجازه فعالیت نخواهند داشت.

در همین حال ترانه علیدوستی روز ۲۶ مرداد در اینستاگرام خود نوشت: «می‌خواهید پنج شش نفرمان را بی‌محاکمه و بدون جرم ممنوع‌الکار کنید اما ممنوع از چه کاری؟»

او اضافه کرد: «آنچه مرتکبش هستید اعمال زور است. با بادی به غبغب [انداختن] قصد دارید اسم بدها را اعلام کنید تا با تهدید معاش آن‌ها عبرتی برای بقیه بسازید، بلکه قافیه از دست نرود اما قافیه از دست رفته است.»

خرداد ماه امسال حدود ۲۰۰ سینماگر در بیانیه‌ای با عنوان «تفنگت را زمین بگذار»، با اشاره به اعتراضات آبادان به دنبال فرو ریختن برج متروپل و دیگر اعتراضات در سراسر کشور، از نیروهای نظامی خواستند دست از سرکوب معترضان بردارند و سلاح‌های خود را زمین بگذارند.

پس از آن گزارش‌هایی درباره فشار بر سینماگران برای پس گرفتن این بیانیه منتشر شد و محمد رسول‌اف و مصطفی آل احمد، دو کارگردان سینما بازداشت شدند.

تازه‌ترین خبرها

اخبار
چشم‌انداز با سیما ثابت
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید