گمانه‌زنی‌ها درباره فیلترینگ هوشمند اینستاگرام و عدم دریافت کد ورود به تلگرام در ایران

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۷

در حالی که در روزهای گذشته گزارش‌های بسیاری از اختلال گسترده در دسترسی به شبکه‌های اجتماعی از جمله تلگرام و اینستاگرام در ایران منتشر شده، کارشناسان اینترنت و امنیت دیجیتال معتقدند طرح جمهوری اسلامی برای اجرای فیلترینت هوشمند به ویژه در مورد اینستاگرام در حال اجراست.

مهدی صارمی‌فر، روزنامه‌نگار علم و فناوری، به ایران اینترنشنال گفت که آن‌چه در طرح موسوم به «صیانت کاربران فضای مجازی» وجود دارد اکنون در حال اجرا به صورت «چراغ خاموش» است.

بر اساس گزارش‌ها، دستگاه مخابراتی جمهوری اسلامی پیامک‌های حاوی کد ورود به تلگرام، توئیتر و حتی واتس‌اپ را در ایرانسل و همراه اول به دست صاحبانشان نمی‌رساند و به این ترتیب کاربران در ایران نمی‌توانند به این شبکه‌های اجتماعی دسترسی یابند.

گزارش‌های بسیاری از سوی کاربران برای ایران‌ اینترنشنال فرستاده شده است که از فیلترینگ شبکه اجتماعی اینستاگرام به صورت چراغ خاموش حکایت دارند.

بر اساس این روایت‌ها دسترسی به اینستاگرام برای بسیاری از افراد از طریق اپراتور‌های مختلف بدون فیلترشکن امکان‌پذیر نیست.

این در حالی است که عیسی ‌زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری، روز پنج‌شنبه ۲۶ مرداد گفت: «در سرعت اینترنت ارتقا پیدا کردیم و رتبه‌ ما ۷۰ شده و سرعتمان بهبود پیدا کرده است.»

زارع‌پور در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا درباره کاهش سرعت اینترنت در کشور و اعتراضات نسبت به این مسأله گفت: «بخشی از این اختلالات طبیعی و بخش دیگر غیرطبیعی است که ما در حال بررسی هستیم تا علت را پیدا کنیم و با مقصران حتما برخورد خواهیم کرد.»

او همچنین تأیید کرد که «روز سه‌شنبه حادثه‌ای در کرمان» رخ داده است و پس از آن «تلفن‌های همراه دو الی سه ‌ساعت دچار اختلال شده‌اند» که در این رابطه «پیمانکار مخابرات مقصر بوده» است.

این اظهارات وزیر ارتباطات در حالی است که کارشناسان اینترنت با بررسی اتفاق‌های رخ‌ داده در چند روز گذشته، مشکل عدم دسترسی کاربران به اینستاگرام را نه یک رخداد اتفاقی و متأثر از ایرادات فنی، بلکه ناشی از عملکرد عمدی وزارت ارتباطات برای سخت کردن دسترسی به این پلتفرم دانسته‌اند.

اینستاگرام تنها شبکه اجتماعی پر‌طرفدار است که تاکنون در ایران به صورت رسمی فیلتر نشده.

پیشتر گزارش شده بود که وزارت ارتباطات ترافیک اینستاگرام را در یک فرآيند مرحله‌ای کاهش داده و هم‌زمان هزینه اینترنت بین‌الملل را به شکلی سرسام‌آور افزایش داده‌ است.

پوشش ویژه
پوشش ویژه
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید