مأموران امنیتی خانه‌های گروهی از بهائیان را در روستای روشنکوه مازنداران تخریب کردند

۱۴۰۱/۵/۱۱

بر اساس گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال، مأموران امنیتی در روستای روشنکوه مازندران، به محل سکونت بهائیان حمله و تعدادی از خانه‌های آنان را تخریب کردند.

به گفته منابع مطلع، مسیر ورودی روستا بسته شده و رفت‌وآمد شدیدا تحت کنترل است. مأموران موبایل برخی از ساکنان را گرفته‌اند.

بر اساس این خبر، چندین خودروی سنگین برای تخریب خانه‌ها به این روستا وارد شده‌اند. مأموران حاضر در محل هم از یگان‌های مختلف هستند.

در روزهای اخیر فشارها بر بهائیان در ایران به شکل چشم‌گیری افزایش یافته و شماری از آنان بازداشت شده‌اند.

یک روز پس از حمله نیروهای امنیتی به خانه شماری از بهائیان در چند شهر و بازداشت چندین نفر از آنان، وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد «اعضای هسته‌ مرکزی حزب جاسوس بهائیت» را بازداشت کرده است.

وزارت اطلاعات روز دوشنبه دهم مرداد با انتشار اطلاعیه‌ای نوشت که بازداشت‌شدگان «ارتباط مستقیم» با بیت‌العدل در اسرائیل دارند.

بیت‌العدل اعظم، شورای بین‌المللی آیین بهائی و بالاترین مقام تصمیم‌گیری در این آئین است که در حیفای اسرائیل مستقر است. شورای بین‌المللی دیانت بهائی متشکل از ۹ عضو است. اعضای تمامی محفل‌های بهائی در همه کشورها اعضای این شورا را هر پنج سال یک بار انتخاب می‌کنند. از زمان اولین انتخابات «بیت‌‌العدل‌ اعظم» در سال ۱۳۴۲ (۱۹۶۳ میلادی)، این شورا، جامعه جهانی بهائی را هدایت می‌کند.

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی همچنین این ادعا را مطرح کرد که بیت‌العدل «سال گذشته راهبرد احیای تشکیلات» بهائیت در ایران را تحت عنوان «خط تبلیغ تهاجمی» و «مأموریت ویژه‌ جمع‌آوری هدفمند اطلاعاتی» به افراد بازداشت شده ابلاغ کرده است.

دستگاه اطلاعاتی جمهوری اسلامی «نفوذ در محیط‌های آموزشی در سطوح مختلف و به‌طور خاص مهدکودک‌های سراسر کشور» و «ترویج سازمان‌یافته‌ بی‌حجابی در ایران» را به بازداشت‌شدگان نسبت داده است.

در روزهای اخیر دستگاه اطلاعاتی جمهوری اسلامی برای مقابله با مسأله «بی‌حجابی» نیز از چند نفر از زنان مخالف حجاب اجباری، از جمله سپیده رشنو، داستان‌نویس و ویراستار، اعترافات اجباری گرفته است.

پخش این اعترافات اجباری اما با واکنش‌های منفی گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شد.

فریبا کمال‌آبادی، مهوش ثابت (شهریاری) و عفیف نعیمی، سه تن از مدیران سابق جامعه بهائی ایران موسوم به «یاران»، از جمله کسانی بودند که روز یک‌شنبه نهم مرداد در تهران و کرج بازداشت شدند.

خبرگزاری هرانا نیز روز یک‌شنبه ۹ مرداد از بازداشت امید کشاورز و پریا اقدسی، شهروندان بهائی ساکن قزوین، همراه با تفتیش منزلشان از سوی نیروهای امنیتی خبر داد و اعلام کرد تاکنون از محل نگهداری این دو شهروند اطلاعاتی در دست نیست.

این وب‌سایت یک هفته پیش از آن نیز گزارش داد پنج شهروند بهائی که اخیرا بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز منتقل شدند، همچنان تحت بازجویی قرار دارند.

جمهوری اسلامی که از همان ابتدای استقرار خود به سرکوب سیستماتیک بهائیان در ایران پرداخته، پیوسته این شهروندان را به «جاسوسی» و ارتباط با «اسرائیل» متهم کرده است.

رهبران تبعیدی بهائی می‌گویند صدها تن از پیروان این آیین از زمان تأسیس جمهوری اسلامی در سال ۱۹۷۹ زندانی و اعدام شده‌اند.

خبر آزارها و اعمال فشار علیه بهائیان در خبرگزاری رویترز هم بازتاب یافته است. در گزارش این خبرگزاری به بازداشت بهائیان در ماه ژوئن نیز اشاره شده و آمده است که ۲۶ بهائی در این تاریخ از سوی دادگاه انقلاب اسلامی در شیراز به حبس‌های بین دو تا پنج سال محکوم شده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، این شهروندان به «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» متهم شده‌اند.

خبر ورزشی
مستند کوتاه - پیمان ژنو
نگاه روز

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید