تحصن صدری‌ها در پارلمان عراق؛ افزایش لحظه به لحظه شمار معترضان در منطقه سبز بغداد

۱۴۰۱/۵/۱۱

در حالی که تحصن حامیان مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعه در پارلمان عراق و منطقه سبز بغداد ادامه دارد، هر لحظه بر شمار معترضان افزوده می‌شود. چهارچوب هماهنگی شامل ائتلافی از گروه‌های شیعی تحت حمایت تهران اما با برگزاری جلسه‌ای اضطراری در بغداد، وضعیت سیاسی عراق را بررسی می‌کند.

بر اساس گزارش‌ها و تصاویر منتشر شده، حامیان متقدی صدر روز سه‌شنبه یازدهم مرداد همچنان در پارلمان عراق حضور دارند و نماز جماعت برگزار کردند.

با ادامه یافتن این تجمع اعتراضی، جریان صدر از معترضان خواست پارلمان را تخلیه کنند اما در اطراف آن و در منطقه سبز بمانند. مدتی پس از اعلام این خبر اما گفته شد دستور تخلیه‌ای که به تحصن کنندگان داده شده، فقط برای سالن برگزاری جلسات بوده و آن‌ها در داخل پارلمان بمانند.

به گزارش خبرنگار ایران اینترنشنال از عراق، صدها نفر در حال حرکت به سمت منطقه سبز بغداد هستند تا به جمع تجمع‌کنندگان بپیوندند: «این افراد از عشایر مختلف استان‌های عراق هستند. آنان از میدان تحریر به طرف منطقه سبز می‌روند. نه تنها عقب نشینی‌ای اتفاق نیفتاده است بلکه هر لحظه به تعداد معترضان و تحصن کنندگان اضافه می‌شود.»

آسوشیتدپرس هم روز سه‌شنبه از تجمع دوباره برخی معترضان از گروه‌های مختلف در نزدیکی ورودی منطقه سبز بغداد خبر داد و به نقل از یکی از آنان نوشت که در آنجا جمع شده‌اند و خواستار تخلیه فوری پارلمان هستند.

یکی دیگر از معترضان نیز گفت: «ما علیه حزب خاصی نیامده‌ایم اما می‌خواهیم حکومت ناعادلانه را تغییر دهیم زیرا این یک فاجعه است و ما از بی‌عدالتی به ستوه آمده‌ایم.»

همچنین بر اساس گزارش‌ها، قرار است چارچوب هماهنگی در جلسه‌ای پیشنهادهای مطرح شده برای حل اختلافات بین صدر و گروه‌های شیعی دیگر را بررسی کند.

از سوی دیگر در حالی که مقتدی صدر شامگاه یک‌شنبه در پیامی خواستار تغییر قانون اساسی و رژیم سیاسی عراق شده بود، ویان سبری، رئیس فراکسیون حزب دموکرات کردستان در پارلمان عراق تأیید کرد تلاش‌هایی برای تغییر سیستم سیاسی و قانون اساسی عراق وجود دارد.

واکنش فرانسه و ترکیه به بحران سیاسی در عراق

برخی کشورهای جهان گروه‌های سیاسی مختلف عراق را به خویشتن‌داری فراخواندند.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه روز سه‌شنبه «نگرانی شدید خود در مورد وضعیت عراق» را ابزار کرد و گفت با راهکار «گفت‌وگو و مشورت» میان همه گروه‌های عراقی موافق است.

مکرون در توئیتی که به زبان عربی منتشر کرد، نوشت: «من با درخواست مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر، برای گفت‌وگو و مشورت در زمینه برآورده کردن انتظارات عراقی‌ها موافقم.»

وزارت امور خارجه ترکیه هم در بیانیه‌ای درباره تحولات بغداد، همه طرفین را «به نشان دادن عقل سلیم و خویشتنداری» فرا خواند.

این بیانیه با تأکید بر اینکه آنکارا تحولات بغداد را با نگرانی پیگیری می‌کند، ابراز امیدواری کرده است که «ابهامات سیاسی زمینه‌ساز تحولات کنونی عراق هر چه زودتر برطرف شده» و «یک دولت فراگیر که نماینده واقعی مردم عراق باشد، هر چه سریع‌تر تشکیل شود.»

انتشار این بیانیه در حالی است که در روزهای اخیر علاوه بر جو متشنج در بغداد، روابط ترکیه و عراق نیز پرتنش بوده است.

پس از یک حمله منتسب به ترکیه در شمال عراق، مقام‌های عراقی به ترکیه به دلیل این حمله اعتراض کردند و بغداد سفیر ترکیه را احضار کرد.

اخبار
جهان‌نما
۲۴ با فرداد فرحزاد

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید