تسخیر چند ساعته مجلس عراق به دست معترضان، همراه با شعارهایی علیه دخالت‌های جمهوری اسلامی

۱۴۰۱/۵/۵

هزاران نفر از هواداران مقتدی صدر در تظاهرات روز چهارشنبه خود در حالی که علیه جمهوری اسلامی ایران و محمد شیاع السودانی نامزد گروه‌های شیعی مورد حمایت ایران برای نخست وزیری، شعار سر می‌دادند، وارد منطقه سبز بغداد شدند و ساختمان مجلس عراق را برای چند ساعت تسخیر کردند.

در این تظاهرات که در اعتراض به اقدام گروه‌های شیعی مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران در معرفی محمد شیاع السودانی به عنوان نامزد پست نخست وزیری عراق برگزار شد، معترضان بارها علیه جمهوری اسلامی و دخالت‌های ایران شعار دادند.

در ابتدای این تظاهرات وقتی معترضان قصد ورود به منطقه سبز، منطقه حفاظت شده بغداد، را داشتند، درگیری شدیدی بین نیروهای امنیتی با معترضان شکل گرفت و تعدادی از معترضان مصدوم شدند.

با این وجود، معترضان با عبور از موانع بتنی وارد منطقه سبز بغداد شدند. مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، در واکنش با انتشار بیانیه‌ای از معترضان خوست تا از منطقه سبز بغداد خارج شوند.

هزاران نفر از معترضان اما در ادامه تظاهرات خود بعد از وارد شدن به محوطه مجلس عراق، ساختمان مجلس را تسخیر کردند. آنها پس از ورود به ساختمان مجلس علیه نامزد مورد حمایت گروه‌های وابسته به جمهوری اسلامی شعار دادند و در ادامه نیز شعار «عراق آزاد باقی خواهند ماند؛ ایران برو بیرون» سر دادند.

معترضان عراقی همچنین در پارلمان این کشور با سر دادن شعار «نخست‌وزیری می‌خواهیم که وابسته به ایران و هیچ کشوری نباشد»، مخالفت خود را با دخالت‌های جمهوری اسلامی در امور داخلی عراق و اقدامات گروه‌های شیعی تحت حمایت ایران ابراز کردند.

به گفته مسئول حفاظت از پارلمان عراق، معترضان در جریان ورود به ساختمان مجلس هیچ‌گونه خسارتی وارد نکردند.

مسئول حفاظت از پارلمان عراق افزود که پس از ورود معترضان به منطقه سبز به ما فرمان داده شده از سلاح علیه آنها استفاده نکنیم.

پس از تسخیر ساختمان مجلس عراق به دست معترضان به نامزدی محمد شیاع السودانی و دخالت‌های ایران در عراق، صالح محمد العراقی، سخنگوی مقتدی صدر، با انتشار پیامی از صدر در صفحه توییت خود نوشت: پیامتان رسید، به خانه‌های خود بازگردید.

صدر همچنین به «توطئه‌» علیه معترضان اشاره کرد و در پیام خود خطاب به معترضان عراقی افزود که به احترام شما می‌ایستم، پیام شما اصلاح‌گرانه، خودجوش و مردمی بود.

همزمان ائتلاف چارچوب هماهنگی، ائتلاف گروه‌های عراقی تحت حمایت جمهوری اسلامی، مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر و دولت او را مسئول ورود معترضان به مجلس این کشور معرفی کرد و نسبت به وقوع «فتنه» در عراق هشدار داد.

دفتر نمایندگی سازمان ملل در عراق اما در بیانیه‌ای تظاهرات مسالمت‌آمیز را از حقوق مردم و از اصول دموکراسی خواند و افزود که در تظاهرات مسالمت‌آمیز باید احترام نهادهای عمومی و خصوصی حفظ شود.

یکی از محرکان اعتراضات اخیر در عراق، افشای فایل صوتی نوری المالکی است که در آن این چهره سیاسی نزدیک به جمهوری اسلامی با عبارت‌های رکیک و اهانت‌آمیزی علیه مقتدی صدر سخن می‌گوید.

پس از انتشار این فایل صوتی بود که صدها هزار عراقی روز جمعه بیست و چهارم تیر ماه به خیابان‌های عراق آمدند و تظاهرات عظیمی برگزار کردند.

صدر در پیام خود به تظاهرات بیست و چهارم تیر ماه در بغداد، خواهان انحلال گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت جمهوری اسلامی و دیگر گروه‌های شبه نظامی شد و تاکید کرد تا زمانی که گروه‌های شبه‌نظامی غیرقانونی در عراق فعالیت دارند تشکیل دولت مقتدر امکان‌پذیر نیست.

جریان صدر در انتخابات سال گذشته مجلس عراق با کسب ۷۳ کرسی، اکثریت کرسی‌های مجلس را کسب کرد اما پس از کارشکنی ائتلاف گروه‌های وابسته به جمهوری اسلامی در برابر تشکیل دولت جدید عراق، همه این نمایندگان با فرمان مقتدی صدر استعفا کرده و از مجلس خارج شدند.

پس از این بود که ائتلاف چارچوب هماهنگی گروهای شیعی، نزدیک به جمهوری اسلامی، محمد شیاع السودانی، چهره نزدیک و مورد حمایت نوری المالکی، را به عنوان نامزد مقام نخست‌وزیری عراق، تعیین کرد.

در مقابل اما اعتراضات علیه نامزدی محمد شیاع السودانی و دخالت‌های جمهوری اسلامی نیز افزایش یافته تا آنجا که در تظاهرات روز چهارشنبه معترضان ساختمان مجلس را تسخیر کردند.

با اینکه معترضان در ساعات پایانی چهارشنبه شب ساختمان مجلس عراق و منطقه سبز بغداد را ترک کردند اما دومین تظاهرات بزرگ علیه گروه‌های تحت حمایت ایران در کمتر از دو هفته حاکی از آن است که ابعاد اعتراض عراقی‌ها به دخالت‌های جمهوری اسلامی روز به روز گسترده‌تر می‌شود.

اخبار
اخبار
مستند - گذر از آند

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید