امضای توافق ۱۲۰ روزه برای ایجاد کریدور انتقال غلات اوکراین در استانبول با حضور گوترش

۱۴۰۱/۴/۳۱

پس از هفته‌ها مذاکره، توافق انتقال غلات اوکراین از طریق کریدور امن در دریای سیاه از سوی مقام‌های روسیه و اوکراین و با حضور آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل و رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، در استانبول امضا شد. این توافق برای ۱۲۰ روز اعتبار دارد و باید تمدید شود.

بر اساس این طرح، یک کریدور امن از سه بندر اودسا، چرنومورسک و یوشنی در اوکراین برای انتقال غلات این کشور ایجاد می‌شود. روسیه باید متعهد شود به این بنادر حمله نکند و کشتی‌ها با هدایت هواپیماهای اوکراینی از مناطق مین‌گذاری شده به وسیله اوکراین عبور خواهند کرد.

گوترش این توافق را «فانوس امید» در دریای سیاه خواند و اردوغان ابراز امیدواری کرد که این توافق باعث کاهش تورم مواد غذایی شود.

دبیر کل سازمان ملل متحد تأکید کرد که این طرح باید به صورت کامل اجرا شود و سازمان ملل تمام تلاش خود را برای اجرای موفق آن انجام می‌دهد.

اردوغان همچنین گفت که در این طرح درباره همه جزییات از جمله خروج و حرکت ایمن کشتی‌ها تا رسیدن آن‌ها به بندر مقصد توافق حاصل شد.

او اعلام کرد تردد کشتی‌ها برای انتقال غلات اوکراین از روزهای آینده آغاز خواهد شد.

این توافق در حالی امضا شده که اوکراین پیش از این ترکیه را متهم کرده بود به روسیه اجازه می‌دهد غلات «دزدیده شده» از این کشور را بفروشد.

پیش از این، وزیران امور خارجه آمریکا و آلمان، روسیه را متهم کرده بودند با جلوگیری از انتقال غلات اوکراین از دریای سیاه و دامن زدن به بحران غذایی، از گرسنگی به عنوان سلاح جنگی استفاده می‌کند.

بر اساس آمارهای سازمان ملل متحد، روسیه و اوکراین معمولا حدود ۴۰ درصد گندم مورد نیاز آفریقا را تأمین می‌کنند.

قیمت غلات در سال گذشته در این قاره ۲۳ درصد افزایش یافته است.

اخبار و اخبار ورزشی
شاهد تاریخ
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید