جمهوری اسلامی کاردار آرژانتین را در ارتباط با هواپیمای توقیف‌شده احضار کرد

۱۴۰۱/۴/۲۹

وزارت خارجه جمهوری اسلامی کاردار موقت سفارت آرژانتین در تهران را در اعتراض به تداوم محدودیت اعمال شده در مورد خدمه ایرانی هواپیمای توقیف‌شده در بوئنوس‌آیرس که به ارتباط با نیروی قدس سپاه پاسداران متهم‌اند، احضار کرد.

خبرگزاری دولتی ایرنا روز چهارشنبه ۲۹ تیر گزارش داد که این احضار یک روز قبل از آن یعنی روز سه‌شنبه صورت گرفته و طی آن، رئیس اداره دوم آمریکا وزارت خارجه جمهوری اسلامی «مراتب اعتراض» شدید دولت جمهوری اسلامی به آرژانتین را به این دیپلمات ابلاغ کرد.

طبق این گزارش، مقام وزارت خارجه جمهوری اسلامی بر «بی‌اساس بودن اتهامات وارده و غیرقابل قبول بودن روند طولانی دوره تحقیقات قاضی آرژانتینی برای بررسی وضعیت هواپیما و اتباع ایرانی» تاکید کرد.

رییس اداره دوم آمریکای وزارت خارجه جمهوری اسلامی گفت: «وضعیت هواپیمای ونزوئلایی و اتباع ایرانی خدمه این هواپیما در چارچوب قوانین بین‌المللی و کنوانسیون‌های هوانوردی کاملا قانونی بوده و از این بابت هیچ‌گونه ادعایی نسبت به اتباع ایرانی وجود ندارد.»

بیش از یک ماه پیش، وزارت امنیت آرژانتین از توقیف یک هواپیمای باری بویینگ ۷۴۷ تحت تحریم آمریکا در یک فرودگاه شهر بوئنوس‌آیرس خبر داد.

بر اساس گزارش‌ها، این هواپیما متعلق به شرکت هواپیمایی ماهان و در اجاره ونزوئلا بوده، اما ماهان ارتباط خود با این هواپیما را رد کرده است.

همزمان سایت اسرائیل هیوم اسامی و مشخصات پاسپورت خدمه‌های ایرانی هواپیمای توقیف‌شده ماهان در آرژانتین را منتشر کرد.

بر اساس گزارش این رسانه اسرائیلی، محمد خسروی عراق، غلامرضا قاسمی، مهدی موصلی، سعید ولی‌زاده و ابوالباسط محمدی نام‌های این پنج خدمه ایرانی است.

پیشتر خراردو میلمان، نماینده پارلمان آرژانتین و معاون پیشین وزیر امنیت داخلی این کشور، به ایران اینترنشنال گفت که غلامرضا قاسمی، خلبان هواپیمای توقیف شده، عضو ارشد نیروی قدس سپاه پاسداران است و کمک خلبان نیز هویت عراقی خود را از ابتدا مخفی کرده بود.

میلمان با تاکید بر اینکه ارتباط هر پنج خدمه ایرانی این هواپیما با تروریسم بین‌المللی «واضح» است، گفت: «مشخصا خلبان این هواپیما از اعضای با سابقه نیروی قدس سپاه پاسداران است.»

در همین حال، واشینگتن پست به نقل از مدارک دادگاه گزارش داد اف بی آی به قاضی این پرونده اطلاع داده غلامرضا قاسمی مدیر کل شرکت قشم فارس ایر است که به دلیل حمایت از نیروی قدس سپاه پاسداران تحت تحریم است.

میلمان افزود وضعیت کمک خلبان این هواپیما حتی مشکل‌سازتر است، زیرا او که در عراق به دنیا آمده، هویت عراقی خود را مخفی کرده و با مدارکی وارد آرژانتین شده که نشان می‌دهد او در تهران به دنیا آمده است.

او در ادامه گفت بر اساس گزارش‌ها، در گوشی همراه این خلبان عکس‌هایی از تجهیزات جنگی مانند موشک‌ و هواپیماهای جنگی و عکس‌ها و ادوات جنگی برای انجام عملیات تروریستی در اسرائیل دیده شده است.

همچنین ماریو عبده بنیتس، رییس‌جمهور پاراگوئه با اعلام این که «تعداد زیادی» از خدمه ونزوئلایی و ایرانی هواپیمای توقیف شده در آرژانتین «با تروریسم بین‌المللی ارتباط دارند»، گفت یکی از این افراد به کوبا سفر کرده تا تحت عمل جراحی پلاستیک قرار گیرد و چهره خود را تغییر دهد.

اما جمهوری اسلامی مدعی شده که ادامه توقیف مدارک سفر و محدودیت خروج این خدمه ایرانی از آرژانتین «مصداق نقض حقوق بشر» است و خواستار «رفع فوری محدودیت خروج آنها» شده است.

جهان‌نما
اخبار
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید