کوویدـ۱۹؛ دوراهی نان و جان برای کارگران جنسی مرد

۱۴۰۱/۴/۳۰

نتیجه پژوهشی تازه نشان می‌دهد که با وجود محدودیت‌های اعمال‌شده از سوی دولت‌ها در سراسر جهان طی دوره همه‌گیری کرونا، برخی کارگران جنسی مرد خدمات حضوری‌شان را متوقف نکردند.

پژوهشگران برای فهم بهتر چنین رفتار موثر بر حوزه سلامت فردی و عمومی، آگهی‌های اینترنتی کارگران جنسی مرد را از وبسایتی مخصوص ارائه این خدمات، پیش و پس از آغاز دوره همه‌گیری کرونا، جمع‌آوری و مقایسه کردند.

این آگهی‌ها مختص مردانی بود که به مردان خدمات جنسی ارائه می‌کردند.

قصد محققان روشن کردن نیازهای این دسته از مردان در حوزه سلامت بوده است؛ آن هم با وجود تابویی که درباره ارائه خدمات جنسی و به‌ویژه ارائه خدمات جنسی توسط مردان برای مردان وجود دارد.

نتایج پژوهش اخیر که در دانشگاه نیومکزیکوی آمریکا انجام شده در نشریه فرهنگ، سلامت و جنسیت منتشر شده است.

البته باید در ابتدا تاکید کرد که کوویدـ۱۹ یک بیماری مقاربتی به شمار نمی‌رود، بلکه رابطه جنسی، به‌خاطر تماس فیزیکی نزدیک و تنگاتنگ آن است که احتمال ابتلا به کرونا را بالا می‌برد و در مباحث مرتبط با همه‌گیری، جایی ویژه به آن اختصاص داده می‌شود.

در ابتدای همه‌گیری کوویدـ۱۹، برخی نهادهای بهداشتی دستورالعمل‌هایی محتاطانه برای پیشگیری از انتقال ویروس صادر کرده بودند که زندگی کارگران جنسی را هم دستخوش تغییر کرد.

داده‌های این پژوهش در مارس ۲۰۱۹ (آغاز همه‌گیری کوویدـ۱۹) و سپس در سال‌های آتی در آوریل ۲۰۲۰، ژانویه ۲۰۲۱ و فوریه ۲۰۲۱ و از آگهی‌های ارائه‌شده اینترنتی در یک ناحیه خاص جغرافیایی جمع‌آوری شد. در این تحقیق، سن و نژاد مردانی که خدمات جنسی‌شان را آگهی می‌کردند هم در نظر گرفته شده بود و برآمد نهایی محققان نشان داد که مردان سفیدپوست و در سنین بالاتر و بیشتر برای سکس حضوری آگهی داده بودند.

پیش‌تر نیز پروژه‌ای در موسسه کِربی، یک سازمان تحقیقات پزشکی وابسته به دانشگاه نیو ساوث ولز در سیدنی استرالیا، در پژوهشی در حوزه ارائه خدمات جنسی حضوری مردان برای مردان در دوره کرونا و با استفاده از وب‌سایت‌هایی مشابه به این نتیجه دست یافت که ارائه چنین خدماتی در دوران کرونا کاهش داشته است. این پژوهش بر نیاز ارائه کمک مالی دولتی به کارگران جنسی مرد در شرایطی همچون شرایط یک همه‌گیری جهانی تاکید کرده بود؛ چرا که این مردان از بسته‌های کمک‌های مالی که بسیاری دولت‌ها در سراسر جهان به شهروندانشان ارائه کردند، سهمی نداشتند.

پیش‌تر، نتایج پژوهش گسترده دیگری در همین حوزه و به‌هدایت دانشگاه کلمبیا نشان داده بود که در سه‌ماهه اول همه‌گیری در سال ۲۰۲۰، کاهش فعالیت قابل‌توجهی بر روی بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین وبسایت‌های انگلیسی‌زبان جهان برای ارائه خدمات جنسی از سوی مردان برای مردان مشاهده شده است. این تحقیق نیز نشان داده بود که چنین مردانی در دوران کوویدـ۱۹ و هنگامی که بسته کمک مالی به بسیاری افراد ارائه می‌شد، از حمایتی برخوردار نشده بودند.

به‌جز پژوهش‌ها، بسیاری از یادداشت‌ها و مطالب در رسانه‌های غالب، که بسیاری از آنها از زبان و به‌قلم کارگران جنسی نوشته شده‌ بود، کوشیده بود به چالش‌های این افراد، به‌ویژه تنگنای مالی در دوره همه‌گیری کرونا بپردازد.

در این دوره، محل ارائه خدمات جنسی در بسیاری کشورهای جهان بسته شده بود و گزارشی هم از جریمه شدن برخی از این اماکن، در صورت باز ماندن، منتشر شده بود که بر فرصت کاری برخی کارگران جنسی تاثیرگذار بود.

بر اساس گزارش‌ها و در کمبود سکس حضوری، محبوبیت خدمات سکس مجازی زیاد شده بود. اگرچه برخی مدافعان ارائه خدمات جنسی از آنها به‌عنوان «خدماتی ضروری» یاد می‌کردند که باید از محدودیت‌های رفت‌وآمد و منع مقررات تردد مستثنی می‌بود، از منظر سلامت و با وجود احتمال خطرانتقال کرونا بانزدیکی جسمی تنگاتنگ، ارائه خدمات جنسی حضوری خطرناک و در بسیاری مناطق جهان عاملی تهدیدکننده برای سلامت عموم به نظر می‌رسید.

مردان نامرئی

بی‌بهره بودن کارگران جنسی در بسیاری نقاط جهان از بسته‌های کمک مالی دولتی برای افراد و کسب‌وکارها، حاصل جرم‌انگاری خدمات جنسی در بسیاری نقاط جهان است.

جرم‌انگاری خدمات جنسی و بدنامی اجتماعی بسیاری که گریبانگیر آن است، انجام پژوهش در حوزه ارائه خدمات جنسی را دشوار می‌کند. در نتیجه پژوهش‌هایی که حاصل تماس مستقیم با کارگران جنسی باشد کمیاب است و در صورت انجام شدن، کیفی است و نمونه‌های آماری کوچکی را در مناطق جغرافیایی محدودی در بر می‌گیرد.

اما در حوزه ارائه خدمات جنسی مردان برای مردان، داده‌های آنلاین فرصتی برای جستجوی غیرمستقیم است و وسعت داده‌ها، با جمع کردن داده‌های صدهزار مردی که در مناطق مختلف جهان خدمات جنسی آنلاین آگهی می‌کنند، بهتر ممکن است.

به‌ویژه پروفایل مجازی این دسته از مردان یک منبع غنی داده برای تحقیق درباره تاثیرات اجتماعی‌رفتاری کوویدـ۱۹ است که حقایقی خلاف تصور عموم از افراد شاغل در این خدمات را ارائه می‌دهد.

به‌عنوان مثال در برخی پروفایل‌ها، مردان به شیوع کوویدـ۱۹ اشاره کرده بودند و تغییر رویه‌ای در ارائه خدمات جنسی این مردان از حضوری به خدمات جنسی آنلاین دیده می‌شد.

همچنین به‌جز توقف ارائه سکس حضوری، برخی دیگر پروفایل رویه‌های دیگری برای کاهش سرایت کوویدـ۱۹ اتخاذ کرده بودند؛ مثلا در بسیاری پروفایل‌ها، مردان تاریخ‌های آزمایش کرونا خود را ثبت کرده بودند.

چنین مواردی نشان‌دهنده این است که کارگران جنسی مرد خود را با محدودیت‌های مقرر در شرایط کرونا وفق داده بودند و توسل به چنین راهبردهایی برای کاهش سرایت، حاکی از توجه آنان و درگیر شدنشان در مسائل سلامت عمومی است. تحقیقات پیشین نیز حاکی از آن است که که کارگران جنسی در کل بیش از عموم مردم با نگرانی‌های موجود در مسائل حوزه سلامت عمومی درگیرند و به‌طور اخص و درباره مردانی که به مردان خدمت جنسی ارائه می‌کنند، پیش‌تر تجارب مشابهی در به اشتراک گذاشتن نتیجه آزمایش اچ‌آی‌وی، ویروس عامل ابتلا به بیماری ایدز، هم دیده شده بود.

اما تنها آگاهی کافی نیست و در نبود جایگزینی برای تامین مالی، بسیاری از این مردان همچنان ناچار شده بودند به سکس حضوری رو بیاورند.

مثلا در آوریل ۲۰۲۰ شمار کلی پروفایل‌هایی که سکس حضوری ارائه می‌کردند نسبتا بالا بود. احتمالا به این دلیل که مردانی که با در طی همه‌گیری کوویدـ۱۹ همچنان به ارائه خدمات جنسی مشغول بودند چرا که جایگزین‌های اقتصادی محدودی در اختیار داشتند. اما کاهش شمار بازدیدکنندگان از این وبسایت‌ها نیز حاکی از تنگنای اقتصادی بود که گریبانگیر این مردان شده بود و کمک‌های دولتی که باید کارگران جنسی مرد را نیز در بر می‌گرفت و نگرفت.

اگرچه ممکن است قضاوت منفی و یا افکاری ناخوشایند درباره فعالیت این دسته مردان، در حالی که خطر یک همه‌گیری جهان را تهدید می‌کرد، وجود داشته باشد اما باید توجه کرد که زنگ خطر، غیاب بسته کمک مالی برای کارگران جنسی مرد و اینکه این مردان باید بین سلامتی و درآمد، یکی را انتخاب می‌کردند، است. باید اینگونه فکر کرد که فاصله‌گذاری اجتماعی و قرنطینه برای این گروه از مردان، تنها در حالی که آنان نیز به حمایت‌های مالی و اجتماعی که شامل باقی کارگران در حوزه‌های دیگر کاری شده بود دسترسی داشتند، ممکن بود.

به‌جز مسائل مالی، اثرات نزدیک و دیرپای فاصله‌گذاری اجتماعی بر سلامت روان کارگران جنسی، به‌ویژه کارگران جنسی مردی که به مردان خدمت ارائه می‌دهند و نگران جرم‌انگاری و بدنامی در اجتماعند نیز باید مورد بررسی قرار بگیرد، چرا که آنان اغلب به حمایت اجتماعی که به کاهش افسردگی و اضطراب و رفع باقی چالش‌ها کمک می‌کند، دسترسی ندارند.

وبسایت مکس اوتاوا که در زمینه مسائل مردان همنجسگرا فعالیت می‌کند نیز با پرداختن به مشکلات کارگران جنسی مرد، نوشته بود که اگرچه کارگران جنسی مرد همچون کارگران جنسی زن از دیرباز وجود داشته‌اند اما همواره از سوی اجتماع نادیده گرفته شده و از رسانه‌های غالب و گفت‌وگوهای سیاسی حذف شده‌اند. بر اساس اطلاعات مکس اوتاوا، چنین حذف کردنی، حذف واقعیت‌ها و نیازهای این دسته از مردان است که به حاشیه راندن آنها می‌انجامد.

در مطلب این وبسایت آمده است که کارگران جنسی مرد دوبرابر با بدنامی دست و پنجه نرم می‌کنند؛ یکی بدنامی فروش سکس و دیگری ارائه آن به مردان، که به‌عنوان یک خدمت همجنسگرایانه تلقی می‌شود. همچنین جرم‌انگاری خدمات جنسی موجب می‌شود که این مردان کار خود را پنهان نگه دارند و برای پیدا کردن دایره حمایتی مناسب به مشکل بربخورند. به‌گزارش مکس اوتاوا، وضعیت مهاجرانی که در این شغل‌اند حتی بدتر است و با خطر اخراج روبه‌رو می‌شوند.

این وبسایت تاکید می‌کند که همه‌گیری کوویدـ۱۹ فرصتی برای جرم‌زدایی و زدودن بدنامی از خدمت جنسی است. به رسمیت شناختن و قانونی کردن خدمات جنسی شرایط کاری بیشتر و حمایت بهتری در شرایط بحران‌های جهانی ایجاد می‌کند.

و آنچنان که در مطلب مکس اوتاوا آمده کارگران جنسی مرد شایسته امنیت و احترامند و در زمان وقوع یک همه‌گیری جهانی باید به حمایت‌های مالی و اجتماعی که بقیه دارند، دسترسی داشته باشند؛ چرا که چشم بستن به روی نیاز آنان، شغل این مردان را از میان برنمی‌دارد و جامعه را نیز امن‌تر نمی‌کند.

جهان‌نما
اخبار
خبر ورزشی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید