جعفر پناهی به یکی از بندهای اوین منتقل شد؛ افزایش واکنش‌ها به موج جدید سرکوب در ایران

۱۴۰۱/۴/۲۱

در حالی که جعفر پناهی، کارگردان سرشناس سینمای ایران یک روز پس از بازداشت، به بند ۸ زندان اوین منتقل شده، تعداد امضاكنندگان بيانيه اعتراضى سينماگران نیز افزایش یافته و به ٦٠٠ نفر رسيده است. همچنین واکنش‌ها در داخل و خارج، به موج جدید سرکوب در ایران ادامه دارد.

بر اساس گزارش منابع حقوق بشری، پناهی به بند هشت زندان اوین منتقل شده است.

یک منبع مطلع در این باره به سایت هرانا گفت که احتمالا بازداشت و انتقال این فیلمساز ۶۲ ساله به زندان اوین برای اجرای حکم محکومیت او صورت گرفته است.

پناهی در سال ۹۰ به تحمل شش سال حبس و ۲۰ سال محرومیت از فیلمسازی و خروج از کشور محکوم شده بود که این حکم در دادگاه تجدیدنظر عینا تایید شد.

او روز دوشنبه هنگام مراجعه به دادسرای اوین برای پیگیری آزادی محمد رسول‌اف و مصطفی آل‌احمد دو فیلمسازی که پیشتر بازداشت شده بودند، دستگیر شد.

دستگیری پناهی موجی از واکنش‌ها را برانگیخت و سه جشنواره معتبر برلین، کن و ونیز خواستار آزادی او و دیگر هنرمندان زندانی شدند.

همچنین پس از بازداشت پناهى، تعداد امضاكنندگان بيانيه اعتراضى سينماگران افزایش یافت و به ٦٠٠ نفر رسيد. گلشيفته فراهانى، شبنم طلوعى، كامران شيردل و زر امیرابراهيمی از امضاكنندگان جديد هستند.

انجمن‌ها و کانون‌های صنفی خانه سینما در بیانیه‌ای خواستار «رعایت حقوق اعلام شده در قانون اساسی و حق شهروندی همکاران سینمایی» خود و همچنین آزادی هر چه زودتر سینماگران بازداشتی شدند.

در این بیانیه آمده است: «ما نگران وضعیت اعضای صنفی خود و همه‌ سینماگرانی هستیم که واکنش دلسوزانه‌ آنها پس از فاجعه متروپل آبادان، مورد سوء تعبیر نهادهای مربوطه قرار گرفته و آن را تهدیدی برای کشور قلمداد کرده‌اند.»

دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد که حکومت ایران با بازداشت منتقدان سرشناس خود، دور جدیدی از سرکوب مخالفت مسالمت‌آمیز را آغاز کرده است.

حامد اسماعیلیون از خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی و سخنگوی این خانواده‌ها نیز نوشت: «جمهوری اسلامی همین است. آدمکش، درنده و گستاخ. فیلمساز، دادخواه، معترض، مسافر، زن، بچه، مرد، برایش فرقی نمی‌کند. کشتن یا دستگیری برایش فرقی نمی‌کند.»

با این حال، جمهوری اسلامی بدون توجه به هشدارهای داخلی و خارجی، به بازداشت مخالفان و شهروندان ادامه می‌دهد.

در ادامه بازداشت تعدادی از اعضای خانواده‌های دادخواه آبان ۹۸ در روز دوشنبه، حساب «۱۵۰۰ تصویر» روز سه‌شنبه نوشت طاهره باجروانی، همسر علی فتوحی، از کشته‌شدگان آبان ۹۸ نیز بازداشت شد.

اما پس از چند ساعت، حساب «۱۵۰۰ تصویر» از آزادی طاهره باجروانی خبر داد.

هرانا تعداد دادخواهان بازداشت شده در روز دوشنبه را دست‌کم ۱۰ نفر شامل ناهید شیرپیشه، مهرداد بختیاری، سکینه احمدی، رحیمه یوسف‌زاده، محبوبه رمضانی، سعید دامور، طلعت مشکی، سمیه جعفرپناه، ایران اللهیاری، و زینب محمدی گزارش کرد.

همچنین برادر آنیشا اسداللهی، فعال مدنی بازداشت‌شده، روز سه‌شنبه نوشت مادرش روز دوشنبه به اوین رفته و مسئول شعبه ۲ بازپرسی گفته بازجویی تمام نشده و از ملاقات خبری نیست. تماس هم نمی‌گذارند بگیرد. او افزود که آنیشا را گروگان گرفته‌اند و ۴۷ روز از ۶۴ روز بازداشت، در انفرادی نگه داشته‌اند.

وکیل مصطفی تاجزاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب که به تازگی بازداشت شده هم روز سه‌شنبه گفت:‌« من اطلاعی از عناوین اتهامی موکلم ندارم، حتی اجازه تماس تلفنی هم ندادند.»

نگاه روز
اخبار ۲۳
۲۴ با فرداد فرحزاد

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید