اسرائیل و متحدانش درمنطقه‌ علیه تهدید موشکی و پهپادی ایران سیستم دفاعی مشترک ایجاد می‌کنند

۱۴۰۱/۱/۱۰

رسانه‌های اسرائیلی از همکاری این کشور با متحدان خاورمیانه‌ای خود برای ساخت یک سیستم پدافندی مشترک برای مقابله با تهدید موشک‌ها و پهپادهای ایران خبر دادند.

این رسانه‌ها با استناد به یک گزارش غیر رسمی مقام‌های نیروی هوایی اسرائیل خاطرنشان کردند اسرائیل ممکن است به زودی با این کشورهای خاورمیانه‌ای توافقی را برای تشکیل یک ائتلاف نظامی به امضا برساند.

طبق این گزارش، فرصت همکاری در زمینه ایجاد یک ائتلاف دفاع هوایی پس از توافق عادی‌سازی روابط اسرائیل و کشورهای عربی، از جمله بحرین و امارات‌متحده عربی شکل گرفت.

به گفته مقام‌های نظامی اسرائیل، یک مزیت مهم این ائتلاف این است که امارات و بحرین از نظر جغرافیایی به ایران و عراق، که کانون مهم فعالیت شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی است، نزدیک هستند. 

طبق گزارش مقام‌های اسرائیلی، در نشستی که یک‌شنبه و دوشنبه در نگب اسرائیل برگزار شد، نمایندگان آمریکا، مصر، امارات متحده عربی، بحرین، مراکش و اسرائیل درباره گسترش همکاری‌های امنیتی بین نیروی هوایی اسرائیل و این کشورها گفت‌وگو کردند.

مقام‌های اسرائیلی همچنین در این گزارش ابعادی از حمله‌های این کشور به سوریه و اقدام‌های دمشق در مقابله با این حمله‌ها را تشریح کردند.

این گزارش درباره همکاری نظامی احتمالی بین کشورهای خاورمیانه و اسرائیل در حالی مطرح می‌شود که در هفته‌های اخیر نقاط مختلفی از خاورمیانه شاهد درگیری‌هایی در ارتباط با ایران بود.

هفته گذشته، مقام‌های اسرائیلی گفتند که احتمالا دو پهپادی که طبق برخی گزارش‌ها از ایران فرستاده شده و از سوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش در عراق سرنگون شدند، اسرائیل را هدف گرفته بودند.

همچنین هفته گذشته موج گسترده‌ای از حمله‌های موشکی و پهپادی حوثی‌های مورد حمایت ایران در یمن، زیرساخت‌های غیرنظامی، از جمله تاسیسات نفتی آرامکو را در نقاط مختلف عربستان سعودی هدف قرار دادند.

در اوایل ماه مارس نیز، ایران تعدادی موشک به سمت اربیل در اقلیم کردستان عراق شلیک کرد که جمهوری اسلامی این حمله را اقدامی تلافی‌جویانه در واکنش به کشته شدن دو عضو سپاه پاسداران در حمله اسرائیل به سوریه خواند.

در این حمله حدود ۱۲ موشک به نزدیکی کنسولگری آمریکا در اربیل برخورد کرد.

پربیننده‌ترین‌ها

نگاه روز
اخبار ۲۳
۲۴ با فرداد فرحزاد

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید