افزایش شیوع وبا در دو استان غربی، همزمان با نگرانی‌ از سرایت وبا از افغانستان به شرق ایران

۱۴۰۱/۴/۲۰

در حالی که آمارهای رسمی حاکی از شیوع بیماری وبا در غرب ایران است، شیوع مرگبار این بیماری در افغانستان، نگرانی‌هایی را از سرایت بیماری به استان‌های شرقی ایران به وجود آورده است.

بهرام کندایی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان روز دوشنبه ۲۰ تیر اعلام کرد سه بیمار دیگر مبتلا به وبا به تازگی در این استان شناسایی شدند و تعداد موارد قطعی مبتلایان در استان به ۳۹ نفر افزایش یافت.

به گفته او، مریوان همچنان بالاترین آمار مبتلایان قطعی تشخیص داده شده در استان کردستان را دارد، اما تاکنون مورد فوتی در اثر ابتلا به وبا در این استان وجود نداشته است.

این سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کردستان همچنین اقدامات پیشگیرانه‌ای چون «نصب دستگاه‌های کلریناتور در پایانه‌های مرزی» استان کردستان با کشور عراق برای «تقویت زیرساخت‌های حوزه آب شرب» در حال انجام است.

کندایی تاکید کرد: «مهمترین راه مقابله با بیماری و کنترل پیشرفت آن رعایت بهداشت فردی و پرهیز از خوردن و آشامیدن غذا و آب مشکوک است.»

سه روز پیش نیز، ابراهیم شکیبا معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌ پزشکی کرمانشاه از ابتلای قطعی سه فرد دیگر در این استان به وبا خبر داده بود و تعداد کل موارد ابتلا به وبا در استان کرمانشاه را هشت نفر اعلام کرد.

با توجه به در نظر گرفتن «مبتلایان قطعی» در این آمارها، انتظار می‌رود تعداد واقعی مبتلایان به وبا در این دو استان و دیگر مناطق ایران بیشتر از آمارهای اعلام شده باشد.

شیوع وبا در غرب ایران در حالی است که در آن سوی مرزهای شرقی ایران نیز این بیماری شایع شده است.

بر اساس گزارش‌ها، بیش از ۱۲۰ نفر در ولایت هلمند افغانستان به بیماری وبا مبتلا شده‌اند که در روزهای اخیر حدود ۲۰ تن از آنان جان باخته‌اند.

پیشتر مریم مسعودی‌فر، رئیس اداره بیماری‌های منتقله از آب و غذای وزارت بهداشت از احتمال بروز بیماری وبا در استان‌های شرقی ایران خبر داده بود.

خلاصه خبرها
چشم‌انداز با سیما ثابت
انسان، زمین، فردا

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید