جو بایدن: انزوای ایران تا بازگشت این کشور به برجام ادامه می‌يابد

۱۴۰۱/۴/۱۹

جو بایدن رییس جمهوری آمریکا در آستانه سفرش به خاورمیانه در یادداشتی در روزنامه واشینگتن‌پست نوشت: «ایران منزوی شده و این انزوا تا زمانی که تهران به برجام بازگردد ادامه خواهد داشت.»

بایدن در این مقاله نوشت در یک سال و نیمی که از آغاز کار دولت او می گذرد، واشینگتن با دوستان و شرکایش در اروپا و دیگر نقاط جهان درباره برنامه اتمی ایران متحد شده و جمهوری اسلامی را منزوی کرده است.

بایدن با اشاره به قطعنامه ماه گذشته شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در محکومیت کاهش همکاری‌های تهران با آژانس نوشت که فشار دولت اقتصادی و دیپلماتیک دولت او به ایران تا زمان برگشت این کشور به برجام ادامه می‌یابد.

او در بخشی از این یادداشت با انتقاد از سیاست دولت ترامپ در خروج از برجام نوشت که بعد از این اتفاق، جمهوری اسلامی قانونی را با هدف سرعت دادن به توسعه برنامه هسته‌ای تصویب کرد و زمانی که دولت ترامپ در شورای امنیت در صدد محکومیت ایران بود، خود را تنها و منزوی دید.

بایدن با این حال در این یادداشت تاکید کرد که تعداد حملات گروه‌های تحت حمایت ایران در مقایسه با دو سال قبل به شدت کاهش یافته است.

رییس جمهور آمریکا همچنین با اشاره به اینکه او نخستین رییس جمهور آمریکا خواهد بود که این هفته به صورت مستقیم از اسرائیل به عربستان سعودی پرواز می‌کند، این اقدام را گامی نمادین در عادی‌سازی روابط اسرائیل با جهان عرب توصیف کرد.

بایدن عصر چهارشنبه ۲۲ تیر به اسرائیل سفر می‌کند و پس از دیدار با مقام‌های اسرائیلی و فلسطینی، روز جمعه مستقیما از تل‌آویو به جده پرواز می‌کند.

اظهارنظر بایدن درباره تداوم انزوای جمهوری اسلامی در حالی است که مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در دوحه قطر بدون نتیجه پایان یافت و پس از آن مقام‌های آمریکایی اعلام کردند که فعلا برنامه‌ای برای از سرگیری این مذاکرات ندارند.

ایران خواسته‌هایی مانند تضمین‌ برای منافع اقتصادی در صورت احیای برجام و همچنین خروج سپاه پاسداران از لیست گروه‌های تروریستی وزارت خارجه آمریکا را دارد اما واشینگتن می‌گوید این‌ها خواسته‌هایی فرابرجامی است و با آن مخالف است.

در همین حال جمهوری اسلامی در اقدامی که دیپلمات‌ها هدف آن را افزایش فشار بر واشینگتن توصیف می‌کنند برنامه اتمی خود را توسعه داده و در تازه‌ترین تحول میزان غنی‌سازی را با استفاده از سانتریفیوژ‌های پیشرفته در تاسیسات فردو افزایش داده است.

خبر
امروز
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید