لاپید پیش از سفر به پاریس: نظر اسرائیل در مورد توافق با ایران برای جامعه بین‌الملل مهم است

۱۴۰۱/۴/۱۴

یائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل، صبح روز سه‌شنبه ۱۴ تیر، پیش از سفر به پاریس برای دیدار با امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، تأکید کرد که شنیدن نظر اسرائیل در مورد توافق هسته‌ای با ایران، برای جامعه بین‌الملل مهم است.

لاپید درباره مخالفت اسرائیل با این توافق گفت که اسرائیل موضع واحدی را در برابر جامعه جهانی ارائه می‌دهد: «بخش بزرگی از این سفر به گفت‌وگو درباره توافق هسته‌ای با ایران اختصاص خواهد داشت. ما همچنین به حمل‌های مکرر به سکوهای گازی اسرائیل خواهیم پرداخت.»

او تأکید کرد که اسرائیل این نوع حمله‌ها را تحمل نخواهد کرد و خواستار مهار حزب‌الله لبنان از سوی دولت این کشور شد.

ارتش اسرائیل روز ۱۱ تیر، سه پهپاد حزب‌الله لبنان را در آب‌های مدیترانه و در مسیر میدان گازی کاریش رهگیری و منهدم کرد. این گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی مسئولیت پرتاب پهپادها را بر عهده گرفت.

بنابر گزارش‌ها، این پهپادها از سمت لبنان به سوی سکوی گازی کاریش در دریای مدیترانه در حرکت بودند.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، یکی از این پهپادها به وسیله جنگنده اف‌۱۶ و دو پهپاد دیگر به وسیله یک ناو جنگی منهدم شدند.

نخست وزیر موقت اسرائیل که پس از منحل شدن دولت و پارلمان این کشور تا زمان برگزاری انتخابات زود هنگام، جانشین نفتالی بنت شد، امروز برای دیدار با مقام‌های فرانسوی به پاریس می‌رود.

یک مقام ارشد اسرائیلی شب گذشته به خبرنگاران گفت که لاپید در جریان دیدار با مکرون خواهد کوشید تا از سویی پیامی هشدارآمیز برای حزب‌الله لبنان بفرستد و از سوی دیگر، مخالفت اسرائیل را با احیای برجام، مورد تأکید دوباره قرار دهد.

این مقام اسرائیلی گفت که لاپید به مقام‌های فرانسوی خواهد گفت اسرائیل آماده رسیدن به توافقی بر سر مرز دریایی با لبنان است اما همزمان هشدار خواهد داد که اقدامات حزب‌الله، مانند فرستادن پهپاد به سوی سکوهای گازی اسرائیل در مدیترانه، «بازی با آتش» است.

نجیب میقاتی، سیاستمدار کهنه‌کار لبنانی هم که برای چهارمین بار به عنوان نخست وزیر از سوی میشل عون، رئیس جمهوری لبنان، مأمور تشکیل دولت شده، اعلام کرده است یکی از اولویت‌هایش تعیین مرز دریایی با اسرائیل است.

به گفته مقام اسرائیلی اما لاپید اطلاعات جدیدی را هم با مکرون به اشتراک خواهد گذاشت که نشان می‌دهند حزب‌الله چگونه کلیت لبنان را به خطر انداخته است.

این مقام اسرائیلی درباره ایران و مذاکرات احیای برجام نیز ضمن تأکید بر اینکه فرانسه در این زمینه «بسیار فعال» است، گفت: «اسرائیل مخالف یک توافق خوب نیست اما با بازگشت به برجام مخالف است.»

او گفت: «اسرائیل خواهان پایان مذاکرات ابدی با ایران است و آماده است در تنظیم فشاری هماهنگ به جمهوری اسلامی به جامعه جهانی کمک کند.»

تازه‌ترین خبرها

اخبار
چند چند

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید