پاراگوئه: یکی از خدمه هواپیمای توقیف‌شده در آرژانتین با جراحی در کوبا تغییر چهره داده است

۱۴۰۱/۴/۱۲

ماریو عبده بنیتس، رییس‌جمهور پاراگوئه با اعلام این که «تعداد زیادی» از خدمه ونزوئلایی و ایرانی هواپیمای توقیف شده در آرژانتین «با تروریسم بین‌المللی ارتباط دارند»، گفت یکی از این افراد به کوبا سفر کرده تا تحت عمل جراحی پلاستیک قرار گیرد و چهره خود را تغییر دهد.

به گزارش بوئنوس‌آیرس تایمز، عبده بنیتس روز جمعه در یک نشست خبری گفت که چنین چیزی، شبیه بخشی از «یک فیلم» است.

کمتر از یک ماه پیش، وزارت امنیت آرژانتین از توقیف یک هواپیمای باری بویینگ ۷۴۷ تحت تحریم آمریکا در یک فرودگاه شهر بوئنوس‌آیرس خبر داد.

بر اساس گزارش‌ها، این هواپیما متعلق به شرکت هواپیمایی ماهان و در اجاره ونزوئلا بوده، اما ماهان ارتباط خود با این هواپیما را رد کرده است.

در حالی که پاراگوئه پیشتر یکی از خدمه ایرانی هواپیما را با نیروی قدس سپاه پاسداران مرتبط دانسته، رییس‌جمهور این کشور افزود: «اطلاعات پاراگوئه کار بزرگی در شناسایی خطر آن پرواز انجام داد. از آنجایی که پاراگوئه به مقامات اطلاع و هشدار داد، آنها توانستند تحقیق کنند و دیدیم که بخش بزرگی از خدمه با تروریسم بین‌المللی ارتباط داشتند.»

عبده بنیتس همچنین درباره احتمال اقدامات تلافی‌جویانه ایران در این زمینه نیز گفت: «ما به کار خود ادامه می‌دهیم، صرف‌نظر از این که آنان [خدمه هواپیما] از چه کشورهایی هستند.»

او تاکید کرد: «این موضوع علیه هیچ کشوری نیست. مبارزه با جنایت و تروریسم بین‌المللی است.»

پیشتر استبان آکینو، رییس دبیرخانه اطلاعات ملی پاراگوئه، اعلام کرده بود که غلامرضا قاسمی، از خدمه این هواپیما، عضو نیروی قدس سپاه پاسداران است.

همچنین خراردو میلمان، نماینده پارلمان آرژانتین و معاون پیشین وزیر امنیت داخلی این کشور، در گفت‌وگو با ایران اینترنشنال تایید کرد قاسمی، عضو ارشد نیروی قدس سپاه پاسداران است.

او افزود که کمک خلبان نیز هویت عراقی خود را از ابتدا مخفی کرده بود.

غلامرضا قاسمی همچنین عضو پیشین هیأت مدیره شرکت هواپیمایی قشم‌فارس‌ایر بوده و پیش از این دست‌کم یک بار در سال ۲۰۱۸ در قاچاق سلاح‌های ایران به حزب‌الله لبنان دست داشته است.

هواپیمای توقیف شده، یک هواپیمای باری بوئینگ ۷۴۷ است که از مکزیک وارد آرژانتین شد و قطعات خودرو حمل می‌کرد.

این هواپیما متعلق به شرکت امتراسور، یکی از شرکت‌های زیرمجموعه شرکت حمل و نقل دولتی کونویاسا در ونزوئلاست که تحت تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار دارد.

در حالی که سعید خطیب‌زاده سخنگوی پیشین وزارت خارجه جمهوری اسلامی، ارتباط تهران با این هواپیما را رد کرده، تحقیقات قضایی آرژانتین درباره خدمه این هواپیما همچنان ادامه دارد.

اخبار ۲۳
۲۴ با فرداد فرحزاد
کمبود تراشه

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید