واکنش وزارت خارجه ایران به گفت‌وگوی غیرمستقیم با آمریکا در قطر: توپ در زمین واشینگتن است

۱۴۰۱/۴/۶

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در نشست خبری خود اعلام کرد مذاکرات احیای برجام در هفته جاری در یکی از کشورهای حوزه خلیج فارس برگزار خواهد شد و درباره متن و محتوای مذاکرات بین ایران و آمریکا توافق‌هایی انجام شده است.

خطیب‌زاده در نشست خبری روز دوشنبه ششم تیرماه خود با اشاره به نقش جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به عنوان واسطه هماهنگی برای مذاکرات غیرمستقیم تهران و واشینگتن گفت: «این مذاکرات صرفا غیرمستقیم است و صرفا درباره موضوعات اختلافی است که در آخرین جلسه وین باقیمانده بود.»

برخی رسانه‌های ایران از جمله «نورنیوز» نزدیک به شورای عالی امنیت ملی اعلام کرده‌اند قطر به عنوان میزبان دور جدید گفت‌وگوهای غیرمستقیم تهران و واشینگتن انتخاب شده است.

مذاکرات احیای برجام در وین از ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ و پس از مانع تراشی روسیه متوقف شد و پس از آن نیز اختلاف‌ها بر سر خروج سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا مانع توافق شده است.

از سوی دیگر تهران در واکنش به قطعنامه محکومیت جمهوری اسلامی در نشست پیشین شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ۲۷ دوربین این نهاد در سایت‌های هسته‌ای خود را غیرفعال کرد.

پیشتر روسیه نقش میانجی برای توافق احیای برجام را ایفا می‌کرد اما بعد از جنگ روسیه و اوکراین، رویکرد قدرت‌های غربی طرف مذاکره با ایران نسبت به روسیه تغییر کرد و این کشور هم در مذاکرات وین خواهان تضمین شد که تحریم‌های غرب تاثیری بر مراودات مالی و تجاری‌اش با تهران نگذارد

با وجود این که اکنون اروپا نقش میانجی ایران و آمریکا را بر عهده دارد اما اسرائیل همچنان نگران مذاکره‌ و توافق احتمالی است.

نشریه پولیتیکو در همین رابطه به نقل از یک دیپلمات نوشت که وزیر خارجه اسرائیل سفر بورل را یک «اشتباه استراتژیک» خوانده که «پیامی اشتباه به ایران می‌فرستد»

دور تازه مذاکرات تهران و ریاض؛ این بار در سطح دیپلماتیک

مذاکرات میان ایران و عربستان سعودی هم با سفر اخیر مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق به ریاض و تهران در موقعیت تازه‌ای قرار گرفته است.

خطیب‌زاده تایید کرد که الکاظمی در سفر به تهران حاوی پیامی از سوی عربستان سعودی بوده است. او گفت: «براساس آنچه از الکاظمی شنیدیدم طرف عربستانی این آمادگی را دارد که در سطح دیپلماتیک مذاکرات بین دو کشور ارتقاء پیدا کند.»

او همچنین تایید کرد: «به زودی این مذاکرات در بغداد در سطح دیپلماتیک برگزار و تاریخ آن معلوم می‌شود.»

تاکنون پنج دور مذاکره میان ایران و عربستان سعودی با میانجی‌گری عراق در بغداد برگزار شده اما مذاکرات قبلی در سطح امنیتی بوده است.

او همچنین ابراز امیدواری کرد سفر هیات‌های فنی ایران و عربستان سعودی برای بازدید از سفارتخانه‌های دو کشور به زودی فراهم شود.

روابط دیپلماتیک میان ایران و عربستان سعودی پنج سال پیش و در پی حمله به اماکن دیپلماتیک سعودی در تهران و مشهد قطع شد و تنش‌ها میان دو کشور در سال ۲۰۱۹ با حمله هوایی به تاسیسات نفتی عربستان سعودی افزایش یافت. آمریکا، عربستان سعودی و شماری از کشورهای منطقه جمهوری اسلامی را به دست داشتن در آن حمله متهم کرده‌اند.

انسان، زمین، فردا
اخبار
چشم‌انداز با سیما ثابت

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید