فیروز موسی‌لو، زندانی سیاسی کرد، اعدام شد

۱۴۰۱/۳/۳۰

منابع حقوق بشری گزارش داده‌اند فیروز موسی‌لو، زندانی سیاسی کرد، بامداد دوشنبه به طور مخفیانه و بدون اطلاع خانواده و وکیل او، در زندان ارومیه اعدام شده است.

به گزارش هرانا و سایر پایگاه‌های خبری، این زندانی سیاسی از روز شنبه از بند عمومی زندان ارومیه به سلول انفرادی و سپس به مکان نامعلومی منتقل شده بود.

برخی منابع، از جمله پایگاه خبری هه‌نگاو، نیز گزارش داده‌اند اعدام این زندانی سیاسی حتی بدون ارسال پرونده او به دیوان عالی کشور صورت گرفت.

به نوشته هه‌نگاو، در پرونده فیروز موسی‌لو حداقل معیارهای دادرسی منصفانه، حتی بر اساس موازین جمهوری اسلامی، نیز رعایت نشد و «نهادهای امنیتی از ارسال پرونده وی به دیوان عالی جلوگیری به عمل‌ آورده‌اند».

اتهام فیروز موسی‌لو «محاربه از طریق عضویت در یکی از احزاب مخالف نظام» اعلام شده بود و روابط عمومی دادگستری آذربایجان غربی نیز بدون اشاره به نام او تایید کرد که این زندانی سحرگاه دوشنبه اعدام شد.

بنابر گزارش‌ها، فیروز موسی‌لو که در گذشته عضو حزب کارگران کردستان بود، تیرماه ۹۸ پس از دریافت امان‌نامه توسط سپاه پاسداران، در مرز سردشت خود را تسلیم نیروهای امنیتی کرد.

این زندانی سیاسی بیش از پنج ماه در بازداشتگاه اطلاعات سپاه ارومیه و یک هفته در بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه زیر فشارهای همراه با شکنجه بازجویان قرار داشت و مدتی طولانی را در زندان مرکزی ارومیه طی کرد.

نهایتا اسفند گذشته دادگاه انقلاب ارومیه فیروز موسی‌لو را به اعدام محکوم کرد.

سازمان‌های حقوق بشری در هفته‌های اخیر هشدار داده‌اند جمهوری اسلامی به روال گذشته که با گسترش اعتراضات مردمی شمار اعدام‌ها را افزایش می‌دهد، بار دیگر اجرای مجازات مرگ را تشدید کرده است.

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران، تنها در روز دوشنبه چندین اعدام در شهرهای مختلف صورت گرفت که یکی از آنها فردی به نام غلام اسلامی در شیراز بود که به دلیل قطع نخاع از هر دو پا فلج بود اما با ویلچر به پای چوبه دار منتقل شد.

تازه‌ترین خبرها

اخبار
چشم‌انداز
خبر

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید