در پی انتقاد خامنه‌ای از شهرت رونالدو، صداوسیما حرف‌های او را تحریف و ترجمه دروغ ارائه کرد

۱۴۰۱/۳/۲۸

پس از انتقاد رهبر جمهوری اسلامی از شهرت کریستیانو رونالدو، ستاره پرتغالی جهان فوتبال در مدارس ایران، صداوسیمای جمهوری اسلامی سخنان این فوتبالیست را درباره حمایت از کودکان سوریه تحریف کرد و سخنانی دروغ مبنی بر اینکه «نمی‌تواند تماشاگران اسرائیلی را تحمل کند»، به او نسبت داد.

ویدیوی این صحبت‌های رونالدو مربوط به سال ۲۰۱۶ میلادی و در حمایت از کودکان سوری است.

او در این پیام می‌گوید: «این پیام برای بچه‌های سوریه است. می‌دانیم که در حال رنج کشیدن هستید. من بازیکن مشهوری هستم اما قهرمانان واقعی شما هستید. امیدتان را از دست ندهید. دنیا با شماست. ما به شما اهمیت می‌دهیم. من با شما هستم.»

صداوسیمای جمهوری اسلامی اما ترجمه‌ای سراسر دروغ از این سخنان ارائه کرد. بر اساس این ترجمه، رونالدو می‌گوید: «تماشاگران اسرائیلی برای من منفورترین تماشاگران هستند. من نمی‌توانم آن‌ها را تحمل کنم. من پیراهنم را با قاتل عوض نمی‌کنم.»

این اقدام صداوسیمای جمهوری اسلامی یک ماه پس از سخنان علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی است که از شهرت بیشتر رونالدو در میان کودکان ایران نسبت به برخی چهره‌های مطلوب او انتقاد کرد.

خامنه‌ای روز ۲۱ اردیبهشت در دیدار با معلمان گفت: «شما بین بچه‌های مدارس‌تان نظرخواهی کنید ببینید چند درصد [سعید] کاظمی‌آشتیانی را با آن همه خدمات، با آن ارزش وجودی می‌شناسند؟ چند درصد رونالدو را می‌شناسند؟ ما چرا افتخارات ملی خودمان را نمی‌شناسیم؟»

سعید کاظمی آشتیانی، رییس پژوهشکده رویان، اواسط دی ماه سال ۸۴ فوت کرد. برخی رسانه‌ها در ایران دلیل مرگ او را «ترور بیولوژیک» ذکر کردند.

رهبر جمهوری اسلامی توجه ویژه‌ای به پژوهشکده رویان دارد. او این مؤسسه را «مجمع ارزشمندی از نوآوران و جهادگران عرصه‌ علوم زيستی» خوانده و مرگ کاظمی آشتیانی را تسلیت گفته بود.

خامنه‌ای پیش از این نیز از این موضوع که کودکان و از جمله نوه‌های خود او چهره‌های ورزشی را بیش از چهره‌های دیگر می‌شناسند، انتقاد کرده بود.

پربیننده‌ترین‌ها

خلاصه خبرها
چشم‌انداز
انسان، زمین، فردا

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید