شبکه «افغان‌های خارج» خواستار نظارت بر مرزهای افغانستان برای جلوگیری از تجارت مواد مخدر شد

۱۴۰۱/۳/۲۶

شبکه افغان‌های مقیم خارج (افغان دیاسپورا نت‌ورک) گزارش داد تجارت غیرقانونی مواد مخدر یکی از منابع مالی اصلی گروه‌های تروریستی در افغانستان و پاکستان است.

در این گزارش آمده است که هراس‌افکنی، قاچاق مواد مخدر را تغذیه می‌کند.

همچنین «افغان دیاسپورا نت‌ورک» تأکید دارد پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، این کشور نیازمند مدیریت و نظارت بیشتر بر مرزها از سوی کشورهای منطقه است تا از قاچاق مواد مخدر جلوگیری کنند.

این در حالی است که از زمان به قدرت رسیدن دوباره طالبان در افغانستان، مرزهای این کشور با کشورهای همسایه‌اش پرتنش بوده است.

چندی پیش در پی انتشار گزارش‌ها درباره تحرکات نظامی در دو سوی مرز ایران و افغانستان، رسانه‌های جمهوری اسلامی از استقرار نیروهای لشکر ۸۸ زرهی زاهدان در این مرز خبر داده و تصاویری هم از آمادگی نیروهای طالبان در مرز اسلام‌قلعه منتشر شد.

گزارش‌هایی درباره درگیری مرزی میان نیروهای طالبان و مرزبانان ایران هم در مرز دوغارون/اسلام‌قلعه و آماده‌باش نیروهای دو طرف منتشر شد.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی درباره تنش‌های مرزی در مرز دوغارون گفته بود: «ایران در این زمینه نگرانی جدی دارد و ما این را به هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان اعلام کردیم.»

در حالی که به تازگی رهبر طالبان کشت خشخاش را ممنوع اعلام کرده، دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل با انتشار نتایج یک تحقیق تازه، از افزایش هشت درصدی تولید مواد مخدر در افغانستان خبر داده است.

طبق آمار سازمان ملل، در حال حاضر افغانستان ۸۷ درصد تریاک جهان را تولید می‌کند که ارزش آن در داخل، بین ۱/۸ تا ۲/۶ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.

بر اساس تحقیق تازه دفتر مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل که روز سه‌شنبه دوم فروردین منتشر شد، از هر هکتار زمین به صورت متوسط ۳۸/۵ کیلوگرم تریاک در سال ۲۰۲۱ به دست آمده است.

این در حالی است که این رقم در سال ۲۰۲۰ میلادی ۲۸ کیلوگرم در هر هکتار بوده است.

جهان‌نما
خبر ۵ عصر
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید