جلسه فوق‌العاده بانک مرکزی اروپا همزمان با نگرانی‌ها از افزایش نرخ بهره در حوزه یورو

۱۴۰۱/۳/۲۵

در حالی که هزینه‌های استقراض کشورهای عضو حوزه یورو افزایش یافته، بانک مرکزی اروپا در فرانکفورت، مقر این بانک، یک جلسه فوق‌العاده برگزار کرد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع در بانک مرکزی اروپا گزارش داد نشست «موردی» و «بدون اعلام قبلی» شورای حکام این بانک روز چهارشنبه (۲۵ خرداد) به صورت مجازی برگزار شد و به «بحث درباره شرایط کنونی بازار» اختصاص داشت.

این خبرگزاری نوشت همه ناظران منتظرند تا بانک مرکزی اروپا درباره چگونگی واکنش خود به تلاطم‌های فزاینده در زمینه بدهی‌های کشورهای حوزه یورو بیشتر توضیح دهد.

به تازگی تضمین‌کنندگان اصلی یورو اعلام کرده‌اند دوران فراوانی پول و ارزانی بدهی‌ها به پایان رسیده است.

اندرو کنینگهام، اقتصاددان ارشد اروپا در کاپیتال اکونومیکس به خبرگزاری فرانسه گفت این جلسه نشان می‌دهد سیاستگذاران بانک مرکزی اروپا تهدید افزایش عدم بازپرداخت بدهی‌ها از سوی کشورهای حاشیه‌ای اروپا (کشورهای جنوبی این قاره) را جدی‌تر از گذشته در نظر گرفته‌اند.

بانک مرکزی اروپا هفته گذشته اعلام کرد قصد دارد روند افزایش بهره‌ها را برای مقابله با تورم، شدت دهد.

همچنین کریستین لاگارد، رییس بانک مرکزی اروپا هشدار داده که از ماه سپتامبر یک سری افزایش جدید نرخ‌های بهره وجود خواهد داشت که میزان آن سرمایه‌گذاران را نگران می‌کند.

خبرگزاری فرانسه نوشت این تغییر عمده در سیاست پولی حوزه یورو، خطراتی به همراه دارد که مهم‌ترین آن تفاوت میان نرخ بهره وام‌هایی است که دولت‌های اروپایی می‌گیرند و کشورهایی که اقتصاد ضعیف‌تری دارند، بیشتر هزینه خواهند پرداخت.

تحولات بازار اوراق قرضه در اروپا نشان می‌دهند اختلاف نرخ بهره میان ایتالیا، یونان، اسپانیا و پرتغال در مقایسه با نرخ بهره اوراق قرضه آلمان در حال افزایش است.

تازه‌ترین خبرها

۲۴ با فرداد فرحزاد
قصه مردم
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید