بلومبرگ: دولت بایدن احتمالا بدون توافق هسته‌ای به ایران اجازه افزایش فروش نفت می‌دهد

۱۴۰۱/۳/۱۵

بلومبرگ به نقل از یکی از مدیران گروه نفتی ویتول گزارش داد که آمریکا برای کنترل قیمت جهانی نفت احتمالا بدون احیای برجام هم چشم بر صدور نفت ایران و نقض تحریم‌ها می‌بندد؛ با این حال وال‌استریت ژورنال به نقل از یک منبع این گمانه‌زنی را بی‌اساس خواند.

خبرگزاری بلومبرگ روز یکشنبه ۱۵ خرداد گزارش داد که مایک مولر، رییس بخش آسیا در گروه بازرگانی نفتی ویتول، گفته است آمریکا احتمالا چشم بر نقض تحریم‌های ایران خواهد بست.

بنابر این گزارش، مایک مولر به یک پادکست گفت با توجه به انتخابات میان‌دوره‌ای ماه نوامبر در آمریکا و اهمیت قیمت بنزین در آن، احتمال دارد دولت جو بایدن حتی بدون دستیابی به توافق جدید هم اجازه دهد ایران اندکی بر صادرات نفت خود بیفزاید.

قیمت نفت در سال جاری میلادی، عمدتا به دلیل تهاجم روسیه به اوکراین، بیش از ۵۰ درصد افزایش یافت و تقریبا به هر بشکه ۱۲۰ دلار رسید.

به نوشته بلومبرگ، با اینکه جمهوری‌خواهان و برخی از دموکرات‌ها با لغو تحریم‌های ایران مخالف‌اند، در عین حال دولت بایدن برای کاهش قیمت بنزین در آمریکا تحت فشار است.

صادرات نفت ایران در سال جاری میلادی، عمدتا به مقصد چین، افزایش یافت و به نوشته بلومبرگ، توافق جدید با ایران تاثیری مهم در کنترل قیمت جهانی نفت خواهد داشت؛ زیرا برآورد می‌شود فروش نفت ایران نیم میلیون تا یک میلیون بشکه در روز افزایش یابد.

بنابر همین گزارش، ایران همچنین ۱۰۰ میلیون بشکه نفت ذخیره‌شده دارد که می‌تواند به سرعت وارد بازار کند.

با این حال پس از انتشار گزارش بلومبرگ، یک روزنامه‌نگار سرشناس به نقل از یک منبع آن را رد کرد.

لارنس نورمن، خبرنگار وال‌استریت ژورنال، به نقل از یک منبع معتبر نوشت که چشم بستن آمریکا بر افزایش فروش نفت ایران بدون احیای برجام یک گمانه‌زنی «مطلقا بدون پایه» است و تا زمانی که توافقی درباره برجام حاصل نشود، اعمال تحریم‌های واشینگتن ادامه خواهد داشت.

نوسان در بازار جهانی نفت چشم‌انداز مبهمی پدید آورده است. به گفته مایک مولر، رییس بخش آسیا در گروه بازرگانی نفتی ویتول، تخمین کارشناسان هیچ وقت تا این اندازه گسترده نبوده و در حال حاضر عده‌ای می‌گویند هر بشکه تا ۱۴۰ دلار هم خواهد رسید اما عده‌ای دیگر بر این باورند قیمت نفت به زیر صد دلار در هر بشکه بازخواهد گشت.

خلاصه خبرها
تیتر اول
قدرت کلمات

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید