بورل پس از گفت‌و‌گو با امیرعبداللهیان: احتمال رسیدن به توافق با ایران در حال کاهش است

۱۴۰۱/۳/۱۴

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، بعد از گفت‌وگوی تلفنی با حسین امیر‌عبدالهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی اعلام کرد احتمال رسیدن به توافق و بازگشت به برجام در حال کاهش است اما می‌توان با تلاش مضاعف، مذاکرات را به ثمر رساند.

بورل در توییتی نوشت: «به عنوان هماهنگ کننده، برای تسهیل در رسیدن به راه‌حل در آخرین مسائل باقی‌مانده آماده‌ام.»

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز جمعه با یکدیگر به صورت تلفنی گفت‌وگو کردند.

امیر‌عبداللهیان در این تماس تلفنی اقدام آمریکا و سه کشور اروپایی در تهیه پیش‌نویس قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد ایران را «غیرسازنده» و باعث «پیچیده‌تر شدن روند مذاکرات» دانسته بود.

بر اساس گزارش‌ها، آمریکا و سه کشور اروپایی در پیش‌نویس قطعنامه‌ای برای نشست هفته آینده شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، خواستار پاسخگویی فوری ایران به سوالات آژانس درباره سه سایت مشکوک شده‌اند.

در واکنش به این قطعنامه، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، روز ۱۱ خرداد گفت که جمهوری اسلامی «به هر اقدام غیر‌سازنده در شورای حکام، پاسخ محکم و متناسب» خواهد داد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه ۹ خرداد در تازه‌ترین گزارش فصلی خود اعلام کرد با وجود تلاش‌های تازه این آژانس، ایران برای پاسخ به پرسش‌ها درباره منشأ ذرات اورانیوم غنی‌شده در سه سایت اعلام نشده، کم‌کاری کرده و پاسخی ارائه نداده که از نظر فنی معتبر باشد.

به گفته منابع غربی، یکی از این سه مرکز در اطراف تهران قرار دارد و همان است که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر پیشین اسرائیل، از آن با عنوان سایت تورقوزآباد یاد کرد.

بنا بر همین گزارش‌ها، محل دوم نیز در اطراف اصفهان است.

مذاکرات هسته‌ای وین برای احیای برجام از اسفند ماه تاکنون متوقف شده و به گفته رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، بخت به نتیجه رسیدن این مذاکرات نسبت به شکست آن کمتر است.

امیرعبداللهیان همچنین سفر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس انرژی اتمی به اسرائیل در آستانه نشست شورای حکام را «در تعارض با رعایت اصل بی‌طرفی و جایگاه فنی و حرفه‌ای» آژانس خواند.

دفتر نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، روز جمعه پس از انجام دیدار غیرمنتظره و پیش‌بینی نشده میان بنت و گروسی، بیانیه‌ای صادر کرد.

بر اساس این بیانیه، نخست وزیر اسرائیل اعلام کرد این کشور دیپلماسی را در حل بن‌بست هسته‌ای جمهوری اسلامی بر دیگر راه‌ها ترجیح می‌دهد اما ممکن است برای دفاع از خود در این زمینه، به تنهایی اقدام کند.

در همین حال ارتش اسرائیل در روزهای گذشته مانور نظامی بزرگی را با حضور جنگنده‌های خود بر فراز دریای مدیترانه و همچنین کشتی‌های جنگی‌اش در دریای سرخ انجام داد.

آماده شدن برای سناریوهای مختلف از جمله رویارویی با جمهوری اسلامی و حزب‌الله لبنان از اهداف این رزمایش بود.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
اخبار
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید