وزیر خارجه اسرائیل: اگر ایران جنگ را به مرز اسرائیل بکشاند، مقابله‌ به‌ مثل می‌کنیم

۱۴۰۱/۳/۱۳

یاییر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، هشدار داد اگر ایران بخواهد جنگ را به مرزهای اسرائیل بکشاند، اسرائیل نیز مقابله به مثل خواهد کرد.

لاپید در مصاحبه‌ای با جروزلم‌پست که قرار است متن کامل آن جمعه منتشر شود گفت: «اگر ایرانی‌ها می‌خواهند جنگ را به دروازه‌های اسرائیل بکشانند، آنها نیز شاهد جنگ در دروازه‌های کشور خود خواهند بود. اگر آنها این اتفاق را نخواهند، ما نیز از آن پرهیز می‌کنیم.»

وزیر خارجه اسرائیل خاطرنشان کرد ایران در سال‌های اخیر تصور می‌کرده این کار امکان‌پذیر بوده، اما دولت کنونی اسرائیل اجازه چنین کاری را نخواهد داد.

لاپید افزود اگر قدرت‌های جهانی با ایران درباره پرونده هسته‌ای این کشور به توافق برسند، این توافق ارتباطی به اسرائیل ندارد و مقام‌های اسرائیلی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای هر اقدامی را که لازم باشد انجام خواهند داد.

جروزلم‌پست همچنین در خبری دیگر گزارش داد که ایال هولاتا، مشاور امنیت ملی اسرائیل، در سفر به واشینگتن پیشنهادی جایگزین را برای برجام ارائه داده مبنی بر اینکه با ایران توافقی انجام شود که تحریم‌های جمهوری اسلامی را لغو ‌کند، اما به موجب آن محدودیت‌ها علیه برنامه‌ هسته‌ای ایران منقضی نشوند.

در دیدار مشاور امنیت ملی اسرائیل با همتای آمریکایی خود جیک سالیوان که با حضور گروه‌های مشورتی استراژیک دو کشور در کاخ سفید برگزار شد، دو طرف متعهد شدند در تلاش‌ها برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و بازدارندگی از فعالیت‌های تهاجمی منطقه‌ای ایران هماهنگ باشند.

مقام‌های آمریکایی و اسرائیلی همچنین در این نشست اقدام‌های اقتصادی و دیپلماتیک لازم برای رسیدن به این هدف را بررسی کردند.

از سوی دیگر، وب سایت اکسیوس به نقل از دو منبع آگاه گزارش داد مقام‌های اسرائیلی در نشست اخیر با مقام‌های آمریکایی تاکید کردند که از دولت بایدن می‌خواهند در نشست هفته آینده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، قطعنامه‌ای قوی‌تر علیه ایران صادر کنند.

در همین حال، رافائل گروسی، رییس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، برای دیدار روز جمعه با نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، به این کشور سفر کرده است.

جهان‌نما
خبر نیمروزی
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید