احتمال سفر بایدن به ریاض برای مذاکره درباره عرضه نفت و عادی‌سازی روابط عربستان و اسرائیل

۱۴۰۱/۳/۱۲

خبرگزاری‌های رویترز و بلومبرگ از احتمال سفر جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، به عربستان سعودی در اواخر ماه جاری میلادی خبر دادند و افزایش عرضه نفت به بازار را یکی از موضوعات احتمالی گفت‌وگوها در این دیدار ذکر کردند.

بلومبرگ نوشت که قیمت سوخت در آمریکا افزایش یافته که این موضوع بر وضعیت سیاسی حزب دموکرات تأثیر می‌گذارد.

رویترز نیز خبر داد که این سفر نهایی نشده اما ممکن است پس از نشست سران گروه هفت در آلمان و همچنین سفر جو بایدن به اسرائیل باشد.

ایالات متحده خواهان افزایش تولید نفت عربستان سعودی است تا بتواند طیف وسیعی از تحریم‌ها را علیه نفت روسیه در بحبوحه جنگ جاری در اوکراین اعمال کند.

با این حال مقام‌های عربستان سعودی در روزهای گذشته با افزایش عرضه نفت به بازار مخالفت کرده‌اند.

وال استریت ژورنال نیز در اسفند ماه ۱۴۰۰ به نقل از مقام‌های آمریکا و خاورمیانه گزارش داده بود که ولیعهد عربستان سعودی و ولیعهد امارات متحده عربی، تقاضاهای دولت آمریکا را برای گفت‌وگوی تلفنی با جو بایدن درباره بحران اوکراین، رد کرده‌اند.

طبق این گزارش، مقام‌های عربستان سعودی خواستار حمایت بیشتر آمریکا از این کشور در جنگ با یمن و کمک ایالات‌ متحده به اجرای برنامه هسته‌ای غیرنظامی ریاض شده بودند.

مقام‌های سعودی‌ تاکنون به توافق خود با روسیه بر سر سطح تولید نفت پای‌بند بوده‌اند اما این توافق در ماه سپتامبر منقضی می‌شود و این می‌تواند فرصتی برای توافق با ایالات متحده در مورد سطح تولید در آینده باشد.

چهارم خرداد ماه پایگاه خبری آکسیوس خبر داده بود که دو تن از مشاوران ارشد بایدن برای گفت‌وگو به منظور رسیدن به توافق احتمالی با عربستان سعودی، اسرائیل و مصر، در سفری محرمانه به عربستان رفته‌اند.

بر اساس این گزارش برت مک‌گورک، هماهنگ‌کننده امور خاورمیانه و شمال آفریقا در کاخ سفید و آموس هوچستاین، مشاور ارشد وزارت امور خارجه آمریکا در امور امنیت انرژی، روز سوم خرداد برای دیدار با مقام‌های ارشد سعودی، وارد عربستان شدند.

آکسیوس پیش از آن نیز گزارش داده بود که دولت بایدن «بی‌ سر و صدا» به میانجی‌گری میان عربستان سعودی، اسرائیل و مصر مشغول شده است که در صورت موفقیت، می‌تواند اولین گام در مسیر عادی‌سازی روابط بین عربستان سعودی و اسرائیل باشد.

این توافق شامل نهایی کردن انتقال دو جزیره استراتژیک تیران و صنافیر در دریای سرخ، از حاکمیت مصر به حاکمیت عربستان سعودی با رضایت اسرائیل است و برداشتن گام‌های بالقوه عادی‌سازی، میان عربستان سعودی و اسرائیل.

نگاه روز
اخبار ۲۳
۲۴ با فرداد فرحزاد

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید