فرانسه اقدام جمهوری اسلامی در ربودن دو کشتی یونانی را محکوم کرد

۱۴۰۱/۳/۹

پس از اتحادیه اروپا، وزارت خارجه فرانسه نیز اقدام جمهوری اسلامی در ربودن دو کشتی یونانی را محکوم کرد و از ایران خواست اقدامات ناقض قوانین بین‌المللی را فورا متوقف کند‌.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه روز یکشنبه هشتم خرداد در بیانیه‌ای، اقدام ایران در توقیف دو نفتکش یونانی در خلیج فارس را «نقض فاحش قوانین بین‌المللی» خواند و آن را محکوم کرد.

او در این بیانیه تاکید کرد: «از ایران می‌خواهیم که فورا این شناورها و خدمه آن را آزاد کند.»

پیش از آن پیتر استانو، سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز اقدام ایران در توقیف دو کشتی یونانی را «غیرقابل قبول» خوانده و نوشته بود: «ما خواهان شفاف‌سازی، حل موضوع و کاهش تنش سریع هستیم» و «نگرانی خود در این مورد را به اطلاع مقام‌های ایران رسانده‌ایم.»

سخنگو جوزپ بورل در بیانیه خود همچنین تاکید کرد که «آزادی تردد دریایی و جریان آزاد تجارت از اصول اساسی مورد حمایت اتحادیه اروپا» هستند.

وزارت خارجه یونان توقیف دو نفتکش خود توسط سپاه پاسداران در خلیج فارس را «دزدی دریایی» خوانده و اعلام کرده اعتراض این کشور به سفیر جمهوری اسلامی در آتن ابلاغ شده است.

یونان همچنین از شهروندان خود خواسته است از سفر به ایران خودداری کنند.

پیش از آن سپاه پاسداران اعلام کرده بود روز جمعه دو نفتکش یونانی را توقیف کرده است.

رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران و همچنین وبسایت نورنیوز نزدیک به شورای عالی امنیت ملی، این اقدام را به تلافی توقیف نفتکش ایرانی توسط یونان و در اختیار قرار دادن نفت آن به آمریکا گزارش کرده بودند.

جهان‌نما
خبر ۵ عصر
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید