فدراسیون فوتبال کانادا بازی دوستانه با تیم ملی ایران را لغو کرد

۱۴۰۱/۳/۵

در حالی که برنامه‌ریزی برای دیدار تدارکاتی تیم ملی فوتبال ایران با تیم ملی فوتبال کانادا موجی از انتقادها را به ویژه از سوی خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی برانگیخته بود، فدارسیون فوتبال کانادا اعلام کرد این دیدار برگزار نمی‌شود.

فدراسیون فوتبال کانادا، روز پنج‌شنبه پنجم خرداد در بیانیه کوتاهی که در حساب توییتری این فدراسیون منتشر شد، بدون ارائه توضیحات بیشتری درباره دلیل لغو این دیدار، نوشت: «جزییات تکمیلی به تمامی خریداران بلیت ارائه خواهد شد.»

این بازی قرار بود روز پانزدهم خرداد در شهر ونکوور کانادا و در چارچوب آماده‌سازی دو تیم برای شرکت در جام‌جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر برگزار شود. این مسابقه اگر برگزار می‌شد، نخستین دیدار تدارکاتی تیم ملی فوتبال ایران بود.

پیشتر خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران، نوشته بود که «به خاطر مسائل غیر ورزشی» دیدار کانادا و ایران در آستانه لغو شدن قرار گرفته و ممکن است بازیکنان ایران نتوانند ویزای ورود به کانادا را دریافت کنند.

حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده‌های جان باختگان هواپیمای اوکراینی هم روز پنج‌شنبه در توییت کوتاهی از لغو این بازی خبر داد.

پیشتر این انجمن خواستار لغو دیدار تیم‌های ملی فوتبال ایران و کانادا شده بود.

اسماعیلیون اعلام کرده بود: «هشدار دادیم که فرماندهان سپاه را به بهانه‌ همراهی با تیم ملی به کانادا راه ندهید. هشدار دادیم به جانیانی که به دختربچه‌ها اسپری فلفل می‌زنند و زنان را از ورزش محروم می‌کنند ویزا ندهید. بازی تیم ملی در ونکوور برگزار می‌شود و ما با عکس قربانیان آنجا هستیم.»

پس از شکل گرفتن موج اعتراض به این بازی دوستانه، جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا گفته بود دعوت تیم ملی فوتبال ایران ایده خوبی نبوده اما آژانس خدمات مرزی کانادا درباره ارائه ویزا به تیم ایران تصمیم‌گیری خواهد کرد.

همچنین دولت کانادا در پاسخ ایران اینترنشنال اعلام کرده بود: «فدراسیون فوتبال کانادا یک سازمان مستقل است که مسئولیت آماده‌سازی تیم فوتبال مردان کانادا را بر عهده دارد و دولت کانادا نه بودجه‌ای برای این مسابقه تدارکاتی اختصاص داده و نه در برگزاری آن دخیل بوده است.»

در مقابل، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، ورزش کانادا را «بازیچه جهت‌گیری‌های سیاسی»‌ خواند و گفت اظهارنظرهای منفی نخست‌وزیر کانادا و افراد دیگر «حاکی از تفوق نگاه صرف سیاسی و حزبی بر همه وجوه حکمرانی در کانادا است.»

لغو بازی فوتبال میان تیم‌های ملی ایران و کانادا در حالی است که چند روز پیش، وزیران امور خارجه کانادا و سوئد در بیانیه‌ای مشترک بر تعهد خود به پاسخگو کردن مقام‌های ایران در ارتباط با سرنگونی هواپیمایی پی‌اس ۷۵۲ اوکراینی با موشک‌های سپاه پاسداران و پرداخت کامل غرامت از سوی جمهوری اسلامی تأکید کردند.

در این بیانیه‌ که پس از دیدار ملانی جولی، وزیر امور خارجه کانادا و همتای سوئدی‌اش، آن لینده صادر شد، تأکید شد که کانادا و سوئد متعهد هستند با هدف شفاف‌سازی، ایجاد پاسخگویی و اجرای عدالت در حق قربانیان پرواز پی‌اس ۷۵۲ و بازماندگان آن‌ها، به همکاری نزدیک با شریکان بین‌المللی خود ادامه دهند.

در اواسط دی‌ ماه گذشته و پس از پایان ضرب‌الاجل کشورهای پیگیر ساقط کردن هواپیمای اوکراینی به جمهوری اسلامی،‌ این کشورها در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند تهران به صراحت گفته است حاضر به مذاکره با آن‌ها نیست و از این رو، این پرونده بر اساس قوانین بین‌المللی پیگیری خواهد شد.

پرواز پی‌اس ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین اینترنشنال، بامداد چهارشنبه ۱۸ دی ماه سال ۹۸، دقایقی پس از پرواز هدف موشک‌های سپاه پاسداران قرار گرفت و همه ۱۷۶ سرنشین آن همراه با یک جنین کشته شدند.

مقام‌های جمهوری اسلامی تا پیش از افشاگری‌های بین‌المللی درباره این جنایت، مشغول کتمان و از بین بردن شواهد مربوط به آن بودند.

بررسی بازارها
امروز
نگاه روز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید