حسن نصرالله به شکست حزب‌الله و متحدانش در کسب اکثریت پارلمان لبنان اعتراف کرد

۱۴۰۱/۲/۲۹

حسن نصرالله، رهبر گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که تحت حمایت جمهوری اسلامی فعالیت می‌کند، به شکست در انتخابات پارلمانی اخیر لبنان اعتراف کرد و گفت هیچ حزب و گروهی در این انتخابات اکثریت پارلمانی را به دست نیاورد.

نصرالله شامگاه چهارشنبه در اولین سخنرانی خود پس از برگزاری انتخابات پارلمانی لبنان گفت: «برخلاف وضعیت پارلمان در سال ۲۰۱۸، هیچ گروه سیاسی نمی‌تواند مدعی اکثریت باشد.»

دبیرکل حزب‌الله لبنان همچنین اشغال لبنان توسط ایران را «دروغی بزرگ» توصیف کرد و افزود: «هیچگاه دیدید که سفیر ایران در انتخابات لبنان دخالت کند؟ سفیر آمریکا دخالت می‌کرد و سفیر عربستان سعودی بیشتر از همه فعالیت انتخاباتی می‌کرد.»

این اظهارات در حالی است که بر اساس آمار منتشر شده، گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان و گروه‌های متحدش در لبنان در انتخابات پارلمانی این کشور شکست خوردند و اکثریت پارلمانی را از دست دادند.

این گروه‌ها در پارلمانی که بر اساس انتخابات سال ۲۰۱۸ تشکیل شد، ۷۱ کرسی داشتند.

اما بسام مولوی، وزیر کشور لبنان، روز سه‌شنبه در یک نشست مطبوعاتی درباره نتایج انتخابات پارلمانی اخیر اعلام کرد که حزب‌الله و متحدانش نتوانستند ۶۵ کرسی لازم برای حفظ اکثریت پارلمانی را به دست آورند و فقط توانستند ۶۲ کرسی از ۱۲۸ کرسی پارلمان را کسب کنند.

از دست دادن ۹ کرسی که منجر به از دست دادن اکثریت پارلمانی برای حزب‌الله و متحدانش شده، از سوی ناظران و رسانه‌ها به عنوان یک «شکست بزرگ» و «غافلگیری در لبنان» توصیف شده است.

در حالی که حزب‌الله و جنبش شیعی امل کرسی‌های خود در این دوره از انتخابات را حفظ کرده‌اند، شکست حزب‌‌الله مربوط به از دست رفتن کرسی متحدان سنی، دروزی و مسیحی این گروه است.

جنبش میهنی آزاد که طی این سال‌ها همواره بزرگترین حزب مسیحی پارلمان لبنان و متحد حزب‌الله بوده، ۱۶ کرسی به دست آورد که نسبت به ۱۸ کرسی در انتخابات سال ۲۰۱۸، یک شکست برای این حزب محسوب می‌شود.

در مقابل، حزب مسیحی «نیروهای لبنانی» که مخالف سرسخت حزب‌الله به شمار می‌رود، اعلام کرده این حزب ۲۰ کرسی پارلمان را به دست آورده و به اولین حزب مسیحی پارلمان تبدیل شده است.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

امروز
اخبار
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید