صداوسیما زوج فرانسوی بازداشت‌شده را به «جاسوسی» و «شکل‌دهی اعتراضات صنفی» متهم کرد

۱۴۰۱/۲/۲۷

صداوسیمای جمهوری اسلامی با پخش گزارشی تصویری، زوج فرانسوی تازه بازداشت شده در ایران را به «جاسوسی»، تلاش برای «ناامنی و ایجاد آشوب در کشور» و «شکل‌دهی به اعتراضات صنفی» معلمان و کارگران ایران متهم کرد.

صداوسیما در این گزارش که با پخش تصاویری از ورود این دو شهروند فرانسوی به ایران در روز هشتم اردیبهشت آغاز می‌شود، می‌گوید که این دو از همان بدو ورود به تهران زیر نظر ماموران وزارت اطلاعات بودند.

سپس تصاویری از پاسپورت سسیل کوهلر و همسرش ژاک پاریس پخش و اعلام می‌شود که آنان با ویزای گردشگری وارد ایران شدند اما در مدت اقامت ده روزه‌شان «مقصد توریستی نداشتند».

صداوسیما سابقه طولانی در پخش گزارش‌ها علیه زندانیان سیاسی و دوتابعیتی دارد و همچنین اعترافات اجباری این زندانیان را بارها پخش کرده که با محکومیت گسترده مواجه شده است.

در این گزارش نیز با تصاویری که مشخص نیست در چه شرایطی گرفته شده و اصالت آنها قابل تایید نیست، از دیدارهای این دو شهروند فرانسوی با فعالان صنفی معلمان و کارگران از جمله رضا شهابی، مسعود نیکخواه، شعبان محمدی، رسول بداقی و اسکندر لطفی خبر داده می‌شود.

همچنین صداوسیما با پخش جملاتی به زبان انگلیسی منسوب به این دو شهروند فرانسوی که صحت آنها قابل تایید نیست، آنان را به تلاش برای «انقلاب» در ایران متهم می‌کند.

گزارشگر صداوسیما این دو شهروند فرانسوی را متهم می‌کند در تلاش برای «شکل‌دهی به اعتراضات صنفی و انحراف آن به قصد ناامنی و ایجاد آشوب در کشور» بودند.

پیش از این، وزارت اطلاعات در روز ۲۱ ارديبهشت با انتشار اطلاعیه‌ای از بازداشت «دو فرد اروپایی» خبر داد و نوشت که این دو نفر «با هدف سوءاستفاده از مطالبات به‌حق برخی از صنوف و اقشار کشور و تغییر جهت مطالبات عادی به آشوب، بی‌نظمی اجتماعی و بی‌ثبات‌سازی جامعه وارد کشور شده بودند.»

ایران اینترنشنال پس از آن گزارش داد دو نفری که دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی آنها را بازداشت کرده، یک زن و شوهر فرانسوی هستند که یکی از آنها، سسیل کوهلر، یک زن فرانسوی سی و هفت ساله، مسئول روابط بین‌الملل یک سندیکای آموزشی در فرانسه است.

بنا بر گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال، این دو نفر پس از دو روز اقامت در تهران، به اصفهان و کاشان رفتند و شامگاه ۱۸ اردیبهشت پیش از پرواز برگشت به پاریس بازداشت شدند.

وزارت خارجه فرانسه روز پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت در بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن را برای ایران اینترنشنال هم فرستاد، اعلام کرد که از بازداشت دو شهروند این کشور در ایران مطلع است و مقام‌های فرانسه در این زمینه کاملا بسیج شده‌اند.

این بیانیه تاکید کرد: «دولت فرانسه این دستگیری بی‌اساس را محکوم می‌کند و خواستار آزادی فوری این دو تبعه فرانسوی است.»

همچنین به نوشته این بیانیه، کاردار سفارت ایران در پاریس نیز از سوی مدیرکل امور سیاسی و امنیتی به وزارت خارجه فرانسه احضار شد.

بازداشت این دو شهروند فرانسوی همزمان با تشدید اعتراضات معلمان ایران از یک سو، و تلاش‌های اروپا برای احیای برجام از سوی دیگر صورت گرفته است.

اعتراضات پی‌درپی معلمان ایران در سال‌های اخیر با سرکوب شدید از سوی نهادهای امنیتی مواجه شده و این اعتراضات در هفته‌های اخیر نیز ادامه داشت.

معلمان جمهوری اسلامی را متهم می‌کنند که برای سرکوب اعتراضات آنان، مطالبه‌گری چند دهه‌‌ای معلمان را «به دست‌های نامرئی بیگانه» ربط می‌دهد.

تیتر اول
اخبار و اخبار ورزشی
تاریخ شفاهی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید