هم‌زمان با گرانی افسارگسیخته؛ رئیسی: مردم باید مزه شیرین عدالت را بچشند

۱۴۰۱/۲/۱۸

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه‌ای با حضور دو وزیر درباره گرانی‌ها و حذف یارانه، ضمن اعتراض به تصمیمات «خلق الساعه» و متناقض دولت، نسبت به تبعات حذف یارانه مواد غذایی هشدار دادند.

مجلس نیز روز یکشنبه ۱۸ اردیبهشت یک جلسه غیرعلنی برای بررسی گرانی‌های اخیر تشکیل داد و پس از آن نیز یک جلسه علنی برگزار شد.

محمدباقر قالیباف رییس مجلس در جلسه علنی گفت: «ما با هرگونه اقدام درباره ارز ترجیحی قبل از اجرا شدن کالابرگ الکترونیکی مخالفیم.»

او تاکید کرد که دولت در افزایش قیمت ماکارونی و آرد صنعتی «به‌گونه‌ای عمل کرد که باعث نگرانی مردم شد.»

جواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی و احسان خاندوزی وزیر اقتصاد در جلسه مجلس تاکید کردند که قیمت نان افزایش نخواهد یافت و یارانه‌ای که پیش از این به صورت غیرمستقیم پرداخت می‌شده، قرار است به صورت مستقیم پرداخت شود.

در عین حال، آنان اعلام نکردند که دولت چه روشی برای پرداخت یارانه کالاهای اساسی به مردم دارد.

در همین حال ابراهیم رئیسی شنبه شب ۱۷اردیبهشت در سخنانی با تاکید بر اینکه هدف دولت از اصلاح نحوه و محل پرداخت یارانه مواد غذایی اجرای عدالت در پرداخت یارانه‌ها است، افزود: «هدف دولت این است که با کمک اصناف و اتحادیه‌ها، کاری کند تا مردم مزه شیرین عدالت را در پرداخت یارانه‌ها بچشند.»

جلیل رحیمی جهان‌آبادی نماینده تربت حیدریه در واکنش به گرانی‌های اخیر گفت که مردم پیش از این حسرت خانه و خودروهای مردم دیگر کشورها را می‌خوردند اکنون «باید حسرت نان هم بخورند.»

او اضافه کرد: «این روزها به حوزه‌های انتخابیه خود که می‌رویم چیزی جز بد و بیراه و آه و نفرین از مردم نمی‌شنویم دولت در اداره امور مانده است.»

تعدادی از نمایندگان مجلس با اشاره به اظهارات اخیر محسن رضایی، معاون اقتصادی ابراهیم رئیسی، به سخنان متناقض اعضای دولت درباره حذف یارانه کالاهای اساسی اعتراض کردند.

رضایی شامگاه شنبه در مصاحبه با صداوسیما ابتدا اعلام کرد که کالابرگ‌هایی (کوپن) به ارزش ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان به هر نفر تعلق خواهد گرفت اما دقایقی بعد دوباره به همان بخش خبری بازگشت و گفت که این عددها قطعی نیست و بعدا اعلام خواهد شد.

محمدرضا صباغیان نماینده یزد با اشاره به سخنان متناقض مقامات دولتی گفت که «شما می‌خواهید با یک اسب لنگ به مسابقه بروید.» او تاکید کرد که «گرانی‌ها ستون فقرات مردم را می‌شکند.»

قیمت هر کیلوگرم آرد برای مصارف صنفی و صنعتی ظرف یک هفته از ۲۷۰۰ تومان به ۱۲ هزار تومان افزایش یافت و اکنون به ۱۶ هزار تومان رسیده است.

همچنین در روزهای اخیر قیمت هر بسته ماکارونی که در اسفندماه حدود هفت‌هزار و پانصد تومان بود یکباره به ۱۲ هزار و سپس به ۲۴ هزار تومان افزایش یافت.

دولت طرحی را به صورت آزمایشی در زنجان اجرا کرده و نانوایی‌های این استان به کارت‌خوان‌های هوشمند متصل می‌شوند تا به ازای تعداد نان‌های فروخته شده یارانه نان به نانوا تعلق گیرد.

برخی نمایندگان مجلس گفته بودند بر اساس این طرح، به هر فرد «سهمیه نان» تعلق می‌گیرد اما مقامات دولت سهمیه‌بندی را تکذیب کرده‌اند.

اخبار
اخبار
قصه مردم

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید