ادامه انفجارها در افغانستان؛ چندین کشته و زخمی در پی انفجار در یک مسجد اهل سنت در قندوز

۱۴۰۱/۲/۲

یک روز پس از انفجار در مسجد شیعیان در ولایت بلخ، در شمال افغانستان، روز جمعه انفجار دیگری در مسجد اهل سنت در یکی از شهرهای قندوز، ولایت مجاور بلخ، روی داد و چندین کشته و زخمی برجای گذاشت.

انفجار در مسجد «مولوی سکندر» در شهرستان امام‌صاحب در ولایت قندوز روز جمعه روی داد و قاری بدری، فرمانده طالبان در ولایت قندوز، به خبرگزاری رویترز گفت دست‌کم ۲۰ نفر در این انفجار کشته یا زخمی شدند.

ولایت قندوز یک روز پیشتر نیز شاهد انفجاری بود که گروه داعش مسئولیت آن را برعهده گرفت و دست‌کم چهار کشته برجای گذاشت.

بعد از ظهر جمعه همچنین یک مین کنار جاده‌ای در برابر وزارت صنعت و تجارت در کابل منفجر شد که بنابر گزارش‌ها، یک زخمی برجای گذاشت.

افغانستان در هفته‌های اخیر شاهد موجی از انفجارها بوده و روز پنجشنبه وقوع انفجار در یک مسجد شیعیان در شهر مزار شریف، مرکز ولایت بلخ، دست‌کم ۳۱ کشته و بیش از ۹۰ زخمی برجای گذاشت. طالبان مدعی شده عضو ارشد داعش را که این حمله را طراحی کرده بود دستگیر کرده است.

پیش از آن، روز سه‌شنبه، نیز در پی سه انفجار در منطقه هزاره‌نشین دشت‌برچی در غرب کابل، یک مدرسه و یک مرکز آموزشی هدف قرار گرفتند.

از سوی دیگر و در حالی که طالبان اعتراضات ماه‌های گذشته در افغانستان را به شدت سرکوب کرده بود، روز جمعه اعتراضی در کابل علیه «کشتار سیستماتیک هزاره‌ها» برگزار شد.

معترضان که بیشتر آنها زنان و مردان جوان بودند شعار می‌دادند: «نسل‌کشی هزاره‌ها را متوقف کنید» و «به چه جرمی ما را می‌کشید».

بر اساس ویدیوهای رسیده به افغانستان اینترنشنال، طالبان با خودروهای زرهی خیابان را به روی معترضان بست و تعدادی از آنان را بازداشت کرد.

پربیننده‌ترین‌ها

چند چند
انسان، زمین، فردا
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید