ادامه عملیات اسرائیل در کرانه باختری؛ شش فلسطینی در ۲۴ ساعت اخیر کشته شدند

۱۴۰۱/۱/۲۵

در حالی که عملیات نیروهای اسرائیلی در کرانه باختری رود اردن، در واکنش به حملات اخیر فلسطینیان در اسرائیل، برای چندمین روز ادامه دارد، در ۲۴ ساعت اخیر شش فلسطینی در این منطقه کشته شدند.

وزارت بهداشت تشکیلات خودگردان فلسطینی در بیانیه‌ای اعلام کرد بامداد پنجشنبه دو جوان فلسطینی با شلیک نیروهای اسرائیلی کشته شدند.

به نوشته این بیانیه، این دو نفر در جریان حمله نیروهای اسرائیلی به روستای کفر دان در منطقه جنین کشته شدند.

بنابر این گزارش، در این حمله سه نفر نیز زخمی و به بیمارستان منتقل شدند که حال یکی از آنها وخیم گزارش شده است.

به نوشته روزنامه اسرائیلی هاآرتص، یکی از کشته‌شدگان برادر یک زندانی بود که در ماه سپتامبر از زندان گیلبوا گریخت.

همچنین یک فلسطینی که پیشتر در کرانه باختری بر اثر تیراندازی نیروهای اسرائیل زخمی شده بود، روز پنجشنبه جان باخت و تعداد فلسطینی‌های کشته شده در ۲۴ ساعت اخیر در این منطقه به شش نفر افزایش یافت.

ارتش اسرائیل روز پنجشنبه ادامه «عملیات ضد تروریستی» در کرانه باختری را تایید کرد اما توضیحی درباره قربانیان احتمالی این عملیات ارائه نداد.

روستاهای اطراف شهر جنین، در کرانه باختری، پایگاه گروه‌های مسلح فلسطینی است و ارتش اسرائیل از روز شنبه عملیات گسترده‌ای را در واکنش به حملات اخیر علیه شهروندان اسرائیلی آغاز کرده است.

طی بیش از سه هفته اخیر، اسرائیل چهار بار هدف حملات فلسطینیان قرار گرفته که دو حمله اول از سوی اعراب فلسطینی مرتبط با داعش، و دو حمله دوم از سوی فلسطینیان کرانه باختری انجام شدند.

در این حملات در مجموع ۱۴ نفر کشته شدند. همچنین در این مدت حدود ۲۰ فلسطینی، از جمله مهاجمان در این حملات، کشته شدند.

روز چهارشنبه نیز یک وکیل فلسطینی و دو جوان فلسطینی دیگر در درگیری بین ارتش اسرائیل و تظاهرکنندگان در مناطق مختلف کرانه باختری کشته شدند.

همچنین شامگاه چهارشنبه نیروهای اسرائیلی با ورود به روستایی در نزدیکی شهر رام‌الله در کرانه باختری رود اردن، چند فلسطینی را بازداشت کردند.

بر اساس اعلام شاباک، این گروه از فلسطینیان قصد داشتند در روزهای پیش رو یک عملیات تروریستی در خاک اسرائیل انجام دهند.

یکی از افراد بازداشت شده هفت سال پیش در عملیاتی که به کشته شدن یک جوان اسرائیلی انجامید شرکت داشته و تا چند روز پیش در زندان حکومت خودگردان فلسطینی بود اما چند روز پیش از زندان گریخته بود.

سازمان‌های فلسطینی جوانان را به تظاهرات و درگیری با نیروهای اسرائیل دعوت کرده‌اند و صالح عاروری، معاون رهبر حماس، نیز از همه فلسطینیان، به ویژه ساکنان کرانه باختری و رام‌الله، خواست عملیات علیه نیروهای اسرائیلی را افزایش دهند.

از سوی دیگر گروهی از یهودیان در روزهای گذشته اعلام کرده‌اند که قصد دارند روز جمعه، همزمان با آدینه عید فطیر، به «تپه معبد» یا «حرم شریف» (محوطه مسجدالاقصی و قبه الصخره) بروند و مراسم باستانی اهدای قربانی را به جای آورند.

دولت و دستگاه‌های امنیتی اسرائیل اعلام کرده‌اند که مانند سال‌های گذشته از این اقدام این گروه تندروی یهودی جلوگیری خواهند کرد.

سخنگوی نخست‌وزیر اسرائیل به زبان عربی در پیامی گفت که گروه‌های مسلح فلسطینی با تبلیغ کردن این خبر که یهودیان قصد دارند روز جمعه مراسم قربانی را در حرم شریف اجرا کنند، به دنبال افزایش تنش‌ها هستند.

اخبار
تیتر اول
اخبار و اخبار ورزشی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید