گرد و غبار در ایران؛ تعطیلی خوزستان و مدارس چند استان دیگر، اعتراض‌ها به تعطیل‌ نشدن تهران

۱۴۰۱/۱/۲۱

در حالی که افزایش گرد و غبار در اغلب مناطق ایران منجر به تعطیلی همه اداره‌ها و مدارس خوزستان و تعطیلی مدارس چند استان دیگر شده، تعطیل نکردن اداره‌ها و مدارس در تهران اعتراض‌هایی را به دنبال داشته است.

استانداری خوزستان اعلام کرد «به دلیل افزایش میزان ذرات معلق در هوا» همه اداره‌ها و مراکز آموزشی این استان در روز یکشنبه ۲۱ فروردین تعطیل است.

شهریار عسگری، مدیر روابط عمومی محیط زیست خوزستان، گفت میزان غلظت گرد و خاک در هوای اهواز در صبح روز یکشنبه به بیش از ۱۰ برابر حد مجاز رسید.

همزمان مدارس تعدادی از استان‌های ایران از جمله یزد، کرمانشاه، کردستان و خراسان رضوی تعطیل اعلام شدند.

اداره محیط زیست خراسان رضوی اعلام کرد کیفیت هوای مشهد در روز یکشنبه برای هفتمین روز پیاپی در وضعیت هشدار قرار گرفت و کیفیت هوای برای تمامی افراد آلوده است.

این در حالی است که تعطیل نکردن اداره‌ها و مدارس در تهران انتقاداتی را از سوی مردم و برخی از اعضای شورای شهر تهران به دنبال داشته است.

برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی نوشتند علیرضا زاکانی، شهردار تهران، همزمانی با آلودگی شدید هوا توییتی را درباره روز ملی فناوری هسته‌ای منتشر کرده است.

سوده نجفی، کمیته سلامت شورای شهر تهران، نیز روز یکشنبه در تذکری در جلسه شورا گفت: «آقای استاندار شاخص هوای تهران باید به چه مرحله‌ای می‌رسید که جان مردم و شهروندان برای شما مهم تلقی شود و اقدام به تعطیلی مدارس و ادارات می‌کردید؟»

اما پرویز سروری، نایب رییس شورای شهر تهران، منتقدان به تعطیل نشدن تهران را «ورشکستگان سیاسی» خواند «که آرزو داشتند که شورا و شهرداری در باتلاق گیر کنند.»

به گفته سروری، درباره تعطیل کردن تهران استانداری باید تصمیم می‌گرفته اما «اطلاعات درستی به استانداری داده نشده بود». او همچنین گفت که گرد و غبار منشا خارجی دارد و «شهرداری تهران نمی‌تواند کاری انجام دهد.»

موسسه آی.کیو.ایر که شاخص کیفیت هوا در کشورها را منتشر می‌کند، روز شنبه ۲۰ فروردین برای دومین روز متوالی تهران را به عنوان آلوده‌ترین شهر جهان در جدول رده‌بندی خود گزارش کرد.

جایگاه تهران در این وب سایت در روز یکشنبه هشتم گزارش شده است.

این در حالی است که برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی روز جمعه خبر داده بودند که پس از دو روز اعلام تهران به عنوان آلوده ترین شهر جهان، تعداد زیادی از ایستگاه‌های پایش آلودگی هوای شهر تهران را خاموش شده تا میانگین آلودگی کمتر نشان داده شود.

سازمان هواشناسی پیش بینی کرده که از روز یکشنبه به تدریج میزان گرد و خاک در شهرهای مرکزی مثل تهران کاهش می‌یابد اما این وضعیت در استان‌های غربی تا چهارشنبه ادامه خواهد داشت.

پربیننده‌ترین‌ها

خلاصه خبرها
امروز
انسان، زمین، فردا

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید