ولیعهد عربستان سعودی و ولیعهد امارات درخواست جو بایدن برای گفت‌وگوی تلفنی را رد کردند

چهارشنبه ۱۴۰۰/۱۲/۱۸

وال استریت ژورنال به نقل از مقام‌های آمریکا و خاورمیانه گزارش داد که ولیعهد عربستان سعودی و ولیعهد امارات متحده عربی در هفته‌های اخیر تقاضاهای دولت آمریکا را برای گفت‌وگوی تلفنی با جو بایدن درباره بحران اوکراین، رد کرده‌اند.

طبق این گزارش، مقام‌های عربستان سعودی خواستار حمایت بیشتر آمریکا در جنگ این کشور با یمن و کمک ایالات‌متحده به اجرای برنامه هسته‌ای غیرنظامی ریاض هستند.

وال استریت ژورنال به نقل از مقام‌های آمریکایی خاطرنشان کرد که مقام‌های عربستان سعودی خواستار حمایت بیشتر آمریکا در جنگ این کشور با یمن، کمک ایالات‌متحده به اجرای برنامه هسته‌ای غیرنظامی ریاض و ایجاد مصونیت حقوقی برای ولیعهد عربستان سعودی در ایالات‌متحده هستند.

ولیعهد عربستان سعودی و ولیعهد امارات متحده عربی در حالی تقاضای جو بایدن را برای گفت‌وگو رد کرده‌اند که هر دوی آنها هفته گذشته در تماس‌هایی جداگانه درباره بحران اوکراین با روسای جمهوری روسیه و سپس اوکراین گفت‌وگو کردند.

طبق گزارش وال استریت ژورنال، یک مقام عربستان سعودی گفت که کاخ سفید از ولیعهد عربستان سعودی خواسته است که در بحران اوکراین میانجی‌گری کند.

این گزارش به نقل از یک مقام دولت بایدن گفت که کاخ سفید در تلاش است توان دفاعی امارات متحده عربی و عربستان سعودی را تقویت کرده و به نگرانی‌های امنیتی آنها رسیدگی کند.

یک مقام دیگر آمریکایی نیز با اشاره به اینکه محمد بن سلمان تصمیم‌گیرنده کلیدی در عربستان سعودی است، گفت دولت بایدن در تلاش برای یافتن راه‌های همکاری با او در زمینه‌هایی از جمله بازار انرژی و عادی‌سازی روابط با اسرائیل است.

جیم اینهاف، سناتور جمهوری‌خواه، در واکنش به گزارش وال استریت ژورنال درباره اقدام عربستان سعودی و امارات متحده عربی در رد درخواست تماس با بایدن درباره اوکراین گفت: متاسفم که می‌بینم شرکای ما بایدن را نادیده می‌گیرند، اما خود او این آشفتگی را به وجود آورد.

اینهاف گفت: سیاست خاورمیانه بایدن فشار را از حوثی‌ها کاست، افغانستان را به طالبان داد و قرار است به ایران میلیاردها دلار معافیت تحریمی بدهد.

با توجه به افزایش قیمت نفت به بالای سقف ۱۳۰ دلار به ازای هر بشکه، عربستان سعودی و امارات تولیدکنندگانی هستند که می‌توانند با تزریق میلیون‌ها بشکه نفت به بازار، تعادل را به بازار انرژی بازگردانند.

با این حال، دو کشور تاکنون با افزایش سقف تولید نفت خود مخالفت کرده و تاکید کرده‌اند به سقف مورد توافق ائتلاف کشورهای تولیدکننده نفت و اوپک پایبند خواهند ماند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

چشم‌انداز
خبرها
صفحه یک
گفت‌وگوی ویژه

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.