بنت گزارش‌ها درباره عصبانیت غرب از موضع‌ نگرفتن شدید اسرائیل علیه روسیه را رد کرد

۱۴۰۰/۱۲/۱۲

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، گزارش رسانه‌های این کشور مبنی بر عصبانیت گسترده کشورهای غربی از عدم موضع‌گیری شدید این کشور علیه روسیه در بحران اوکراین را «نادرست» خواند.

او در مصاحبه‌ای با کانال ۱۳ تلویزیون اسرائیل که قرار است مشروح آن پخش شود، گفت بر خلاف گزارش‌ها، همه طرف‌ها همچنان خواهان حفظ نقش اسرائیل به عنوان بازیگری هستند که می‌تواند با همه طرف‌های درگیر در این جنگ صحبت کند.

بخش‌های از مصاحبه بنت چهارشنبه شب تنها ساعاتی پس از آن پخش شد که نخست‌وزیر اسرائیل تلفنی با روسای جمهوری اوکراین و روسیه صحبت کرد.

عصر چهارشنبه ۱۱ اسفند نفتالی با ولودمیر زلنسکی، رییس جمهور اوکراین صحبت کرد. زلنسکی در توییتی تنها نوشت که طرفین درباره حمله روسیه به اوکراین صحبت کرده‌اند.

بر اساس گزارش برخی رسانه‌های اسرائیلی، زلنسکی در این تماس تلفنی بار دیگر از اسرائیل درخواست کمک‌های دفاعی کرد.

بنت ساعتی پس از این گفت‌وگو، در تماسی تلفنی با ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه صحبت کرد. جزئیات زیادی از گفت‌وگوی بنت با پوتین منتشر نشده است و تنها کرملین در بیانیه‌ای نوشت که پوتین به نخست‌وزیر اسرائیل گفته «تامین نیازهای امنیتی» روسیه، از شروط اصلی پایان جنگ است.

اما بر اساس برخی از گزارش‌ها، بنت در این تماس، احتمالا به جز ابراز آمادگی دوباره برای میانجیگری بین طرفین، به پوتین اطلاع داده که اورشلیم قصد دارد کمک‌های بشردوستانه جدیدی به اوکراین ارسال کند.

بنا بر گزارش رسانه‌های اسرائیلی، این کشور قصد دارد یک محموله کمک بشردوستانه دیگر برای اوکراین ارسال کند. به گفته سفیر اسرائیل در اوکراین، این محموله شامل تجهیزات، پرسنل و شاید بیمارستان‌های صحرایی می‌شود.

همزمان، گروه اسرائیلی «یونایتد هتزالا» نیز روز پنجشنبه یک هواپیما تجهیزات و کادر درمانی به مرز مولداوی و اوکراین می‌فرستد.

اخبار
جهان‌نما
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید