بایدن: در صورت حمله روسیه به اوکراین، حضور آمریکا و ناتو در شرق اروپا افزایش خواهد یافت

۱۴۰۰/۱۱/۶

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، هشدار داد در صورت حمله روسیه به اوکراین، آمریکا و ناتو حضور نیروهای خود را در شرق اروپا افزایش خواهند داد.

جو بایدن در نشستی خبری با اشاره به اینکه حضور نظامی روسیه در نزدیکی مرز اوکراین تغییر نکرده، گفت: «قبلا برای پوتین روشن کردم اگر وارد اوکراین شوند، پیامدهای سنگینی خواهد داشت، از جمله تحریم‌های اقتصادی و افزایش حضور نظامی ما و ناتو در سمت شرق، از جمله در لهستان و رومانی.»

بایدن با اشاره به آماده‌باش هشت هزار و ۵۰۰ نیروی آمریکایی برای استقرار در اروپا گفت: هیچ عضو ناتو نباید نگران باشد، زیرا ما برای دفاع از آنها خواهیم آمد.

رییس‌جمهوری آمریکا افزود: درباره تهدید نظامی روسیه علیه اوکراین به همه سران کشورهای عضو ناتو به صورت مجازی صحبت کرده‌ام و همه ما بر یک نظر متفق هستیم.

بایدن خاطرنشان کرد که آماده باش هزاران نیروی آمریکایی برای استقرار در شرق اروپا اقدامی تحریک‌آمیز نیست و خاطرنشان کرد با توجه به همسایگی کشورهای عضو ناتو در شرق اروپا با روسیه و بلاروس، امنیت این کشورها در خطر است و پیامدهای هر درگیری نظامی می‌تواند بر وضعیت آنها تاثیرگذار باشد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، نیز با ابراز همبستگی با اوکراین، از روسیه خواست مسیر کاهش تنش‌ها را در پیش گیرد. او گفت ارسال محموله جدید کمک‌های نظامی آمریکا به اوکراین، توان دفاعی این کشور را در برابر «تجاوز روسیه» تقویت می‌کند.

آمریکا همچنین قصد دارد در صورتی که روسیه بخواهد منابع گاز و نفت خام خود را به دلیل ادامه تنش‌ها بر سر مساله اوکراین قطع کند، منابع سوخت جایگزینی برای اروپا در نظر بگیرد.

به گزارش آکسیوس، امیر قطر و رییس‌جمهوری آمریکا دوشنبه در دیداری علاوه بر افغانستان، درباره راه‌های جایگزین برای ارائه گاز به اروپا درصورت حمله روسیه به اوکراین گفت‌وگو خواهند کرد.

از سوی دیگر، امانوئل مکرون،‌ رییس‌جمهور فرانسه، هشدار داد که روسیه در صورت حمله به اوکراین بهای بسیار سنگینی خواهد پرداخت.

با این حال، بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، گفت که غرب و سایر متحدان ناتو باید مراقب باشند که به روسیه بهانه برای حمله به اوکراین ندهند.

موضع‌گیری‌های کشورهای غربی در حالی صورت می‌گیرد که نیروهای نظامی روسیه سه‌شنبه در نزدیکی مرزهای اوکراین با شرکت هزاران نیرو و ده‌ها هواپیمای نظامی مانور برگزار کردند.

به گفته فرماندهی ارتش روسیه، این رزمایش با شرکت شش هزار نیرو و حداقل ۶۰ جنگنده در نواحی روستف، کراسنودار در مرز با اوکراین و منطقه کریمه صورت می‌گیرد.

کرملین پیشتر با انتقاد از آماده‌باش ۸۵۰۰ سرباز آمریکایی برای استقرار احتمالی در اروپا، اعلام کرده بود که اقدامات و اظهارات آمریکا را با نگرانی زیر نظر دارد.

خلاصه خبرها
امروز
قصه مردم

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید