هشدار درباره افزایش تصاعدی ابتلا به اومیکرون؛ افزایش پنج برابری مبتلایان در برخی استان‌ها

۱۴۰۰/۱۱/۳

همزمان با هشدار رییس کمیته پیشگیری ستاد ملی کرونا درباره افزایش تصاعدی ابتلا به سویه اومیکرون،‌ مقام‌های تعدادی از استان‌ها از افزایش پنج برابری ابتلا به این سویه خبر دادند.

حمید سوری،‌ رییس کمیته پیشگیری ستاد ملی کرونا،‌ گفت که روند ابتلا به سویه اومیکرون در ایران به شکل تصاعدی رو به افزایش است.

به گفته سوری،‌ علائم و نشانه‌های اولیه خیز اومیکرون در کشور بروز کرده اما حدود دو هفته باید بگذرد تا به طور دقیق‌تر در این مورد قضاوت کرد.

در همین حال راشد جزایری،‌ رییس مرکز بهداشت چهارمحال‌ و بختیاری،‌ از افزایش پنج برابری موارد ابتلا به اومیکرون در طی یک هفته اخیر خبر داد.

به گفته جزایری،‌ پیش‌بینی می‌شود تا هفته آینده ۶۰ تا ۷۰ درصد از موارد ابتلا به کرونا مربوط به سویه اومیکرون باشد.

مهران احمدی بلوطکی،‌ دبیر شورای سلامت اهواز،‌ نیز از افزایش هشت برابری آمار ابتلا به کرونا طی دو هفته اخیر خبر داد.

به گفته مهران احمدی بلوطکی،‌ تنها یک درصد از نمونه های مثبت کرونا برای بررسی بیشتر به انستیتو پاستور تهران ارسال می‌شود و باید تصور کرد که موارد بسیاری از اومیکرون در سطح شهر وجود دارد.

پیش از این نیز مقام‌های علوم پزشکی در استان‌های مختلف اعلام کرده‌ بودند که از همه مبتلایان تست اومیکرون گرفته نمی‌شود و ممکن است که آمار مبتلایان به این سویه بیشتر باشد.

محمد هاشمی،‌ سرپرست مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، گفته بود که ارزیابی دقیق میزان گردش اومیکرون در کشور دشوار است.

به گفته هاشمی،‌ برخی صاحب‌نظران این میزان را حدود ۳۰ درصد بر می‌شمارند و احتمال اینکه به زودی به ۴۰ درصد هم برسد را دور از ذهن نمی دانند.

در همین حال محمد هادی عباسی،‌ مدیر روابط عمومی علوم پزشکی زاهدان،‌ گفت که اگر چه يک روز ديگر بدون فوتی کرونا سپری شده اما آمار ابتلا به امیکرون در آستانه سه رقمی شدن است.

امید بنفشی،‌ مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی کردستان،‌ نیز گفت که سویه اومیکرون به سرعت در حال انتشار است.

پیش از این نیز حسین کرمانپور، مدیر اورژانس بیمارستان سینا، نیز هشدار داده بود که در صورت ادامه این وضعیت نوروز ۱۴۰۱ بدترین نوروز خواهد شد.

تازه‌ترین خبرها

اخبار
جهان‌نما
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید