رایزنی‌ها بین ایران و کره جنوبی برای پرداخت بدهی ایران به سازمان ملل

۱۴۰۰/۱۰/۳۰

به گزارش خبرگزاری یونهاپ، دولت کره جنوبی در حال رایزنی‌هایی با ایران، ایالات متحده و سازمان ملل درباره پرداخت بدهی ایران به سازمان ملل از محل پول‌های مسدود شده‌اش در کره جنوبی است.

یونهاپ، خبرگزاری رسمی کره جنوبی، روز پنجشنبه به نقل از چند منبع دولتی در این کشور گزارش داد که سئول و تهران در حال جست‌وجوی راه حلی برای پرداخت بدهی معوقه ایران به سازمان ملل با استفاده از دارایی مسدود شده ایران در این کشور هستند.

یک منبع دولت کره جنوبی به یونهاپ گفت: «دولت ما در این باره در حال رایزنی با دولت ایران و همچنین در حال رایزنی با آمریکا و سازمان ملل است.»

سازمان ملل متحد هفته گذشته اعلام کرد حق رای ایران و هفت کشور دیگر به دلیل بدهی معوقه‌شان در پرداخت حق عضویت این سازمان به حال تعلیق درمی‌آید. بنابر گزارش‌ها، میزان بدهی ایران به سازمان ملل ۱۸.۴ میلیون دلار است.

به نوشته یونهاپ، دارایی‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی بیش از ۷ میلیارد دلار است که در دو بانک آی‌بی‌کی و وی‌بی مسدود شده است.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، حدود ده روز پیش با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی «منابع لازم را برای پرداخت حق عضویت خود در سازمان ملل فراهم آورده» گفته بود «رایزنی‌های ضروری برای حل و فصل موضوع» و «در عین حال، تدارک کانالی امن جهت پرداخت سریع‌تر حق عضویت» در حال انجام است.

برای دومین سال پیاپی است که سازمان ملل متحد حق رای ایران را به دلیل عدم پرداخت حق عضویتش به حال تعلیق درآورده است.

سال گذشته نیز با موافقت آمریکا، ایران با استفاده از دارایی مسدود شده‌اش در کره جنوبی موفق به بازپرداخت بدهی‌اش به سازمان ملل شد.

جهان‌نما
خبر نیمروزی
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید