اعتصاب غذای شهروندان ایرانی و آمریکایی در وین در اعتراض به وضع زندانیان سیاسی در ایران

۱۴۰۰/۱۰/۳۰

شماری از فعالان سیاسی و کنشگران مدنی با هدف برخورد بازدارنده و کشف حقیقت درباره جان باختن بکتاش آبتین، شاعر و فیلمساز زندانی و در اعتراض به وضع زندانیان سیاسی در ایران به دادخواهان در بند پیوستند.

این دادخواهان همچنین خواستار اصلاح قوانین شده‌اند. برخی از این فعالان از داخل ایران با زندانیان همراه شده و برخی در خارج از کشور با اعتصاب‌کنندگان در زندان ابراز همدلی و همراهی کرده‌اند.

همزمان شماری از کنشگران سیاسی و روزنامه‌نگاران به وین محل مذاکرات احیای برجام رفته‌اند و در اعتراض به نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی، تحصن و اعتصاب غذا کرده‌اند.

جمشید برزگر، روزنامه‌نگار ساکن لندن در وین اعتصاب غذا کرده و می‌گوید می‌خواهد اعتراضش را به «قتل» بکتاش آبتین نشان دهد. او افزود مسئولیت حفاظت از جان تک تک زندانیان و به ویژه زندانیان سیاسی از جمله کیوان صمیمی، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی به عهده جمهوری اسلامی است.

بری روزن، دیپلمات پیشین آمریکا هم مقابل هتل محل برگزاری گفت‌وگوهای احیای برجام اعتصاب غذا کرده است. روزن از جمله دیپلمات‌های آمریکاست که در جریان اشغال سفارت ایالات متحده در تهران به مدت ۴۴۴ روز زندانی بود.

او با تحصن و اعتصاب غذا در محل مذاکرات در وین، خواهان آزادی زندانیان دوتابعیتی و خارجی در ایران شده است. روزن روز پنجشنبه ۳۰ دی گفت روز دوم اعتصابش همزمان با سالگرد آزادی‌ اوست و افزود ایران اگر به دنبال توافق با قدرت‌های جهان است باید گروگان‌ها را آزاد کند.

کایلی مور گیلبرت، پژوهشگر استرالیایی‌-بریتانیایی که پیشتر در ایران زندانی بود، با اعلام حمایت از روزن در ویدیویی گفت آزادی زندانیان خارجی و دوتابعیتی باید پیش‌شرط هرگونه توافق در وین باشد.

رابرت مالی، نماینده آمریکا در امور ایران، روز گذشته در وین با روزن دیدار کرد و از او خواست با توجه به اینکه ایالات‌ متحده بحران گروگان‌ها در ایران را در مرکز توجه خود قرار داده به اعتصاب غذای خود پایان دهد.

مالی در توییتی با اشاره به دیدار خود با روزن گفت: «تمام توجه خود را به این بحران معطوف کرده‌ایم. از آقای روزن می‌خواهم برای حفظ سلامتی خود با اعتصاب غذا پایان دهد.»

خلاصه خبرها
مستند - راز موفقیت الکس فرگوسن
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید