دیدار روسای جمهوری ایران و روسیه؛ رئیسی: هیچ محدودیتی برای گسترش روابط با روسیه نداریم

۱۴۰۰/۱۰/۲۹

ابراهیم رئیسی در سفر به روسیه و دیدار با ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری این کشور، اعلام کرد تهران تمایل دارد روابطش را با مسکو گسترش دهد. او تاکید کرد ایران هیچ محدودیتی در این زمینه ندارد.

رئیسی روز چهارشنبه ۲۹ دی پس از ورود به روسیه گفت: «ما هیچ محدودیتی برای گسترش و توسعه روابط با روسیه نداریم و خواهان برقراری روابط راهبردی با مسکو هستیم.»

او در دیدار با رییس جمهوری روسیه درباره تمایل جمهوری اسلامی برای قرارداد بلندمدت با روسیه اضافه کرد: «اسناد همکاری راهبردی می‌تواند افق روابط را در طول ۲۰ سال مشخص کند. همچنین به دنبال افزایش حجم روابط تجاری با روسیه هستیم و تلاش زیادی در این زمینه انجام خواهیم داد.»

او با اشاره به مذاکرات وین برای احیای برجام ادامه داد: «در حال تلاش برای رفع تحریم‌های ایران هستیم و امیدواریم که منجر به لغو تحریم‌ها شود. تهدید به تحریم مانع پیشرفت ایران نمی‌شود.»

در حالی که روسیه و جمهوری اسلامی از متحدان رژیم بشار اسد به شمار می‌روند، رئیسی گفت: «تجربه خوبی در همکاری با روسیه در سوریه، در مبارزه با تروریسم داریم که می‌تواند مبنایی برای روابط مشترک باشد.»

به گزارش رسانه‌های روسیه، پوتین هم در این دیدار گفت حکومت سوریه توانست به طور عمده به کمک روسیه و ایران با «تهدیدات تروریستی» مقابله کند.

رییس جمهوری روسیه همچنین پیشنهاد کرد گفت‌وگوهایی در مورد وضعیت افغانستان صورت گیرد.

او گفت: «البته در حال حاضر، هر دوی ما نگران وضعیت افغانستان هستیم. مایلم همه این مسائل را با شما در میان بگذارم و موضع شما را در قبال این مشکلات بدانم.»

پوتین تاکید کرد ایران و روسیه به طور کلی در عرصه بین‌المللی همکاری «بسیار نزدیک» دارند.

پیش از این دیدار، کاظم جلالی، سفیر جمهوری اسلامی در مسکو به خبرگزاری تسنیم گفت: «دو رییس‌جمهور پس از ملاقات و گفت‌وگو، درباره مسائل به توافق خواهند رسید اما اینکه متن مکتوبی بین آنها امضا بشود در برنامه‌ها وجود ندارد.»

جلالی روز چهارشنبه تاکید کرد موافقت‌نامه جامع احتمالی میان ایران و روسیه که مورد درخواست جمهوری اسلامی است، هنوز به مرحله جزئیات نرسیده است.

او با اشاره به نقش روسیه در به نتیجه رسیدن این توافق احتمالی اضافه کرد: «طرف ایرانی کار خود را در این زمینه انجام داده و امیدواریم طرف روسی نیز کار خود را انجام بدهد.»

سفر رئیسی به مسکو همزمان با مذاکرات وین برای احیای برجام و همچنین چند روز پس از سفر حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی به چین صورت می‌گیرد.

در حالی که در سفر امیرعبداللهیان به پکن، دو کشور از آغاز اجرای توافق بیست و پنج ساله ایران و چین خبر دادند، مقام‌های جمهوری اسلامی امیدوارند که توافق مشابهی را با روسیه به امضا برسانند.

خود ابراهیم رئیسی روز چهارشنبه، پیش از ترک تهران به خبرنگاران گفت: «این سفر می‌تواند نقطه عطفی برای ارتقاء و تحکیم سطح مناسبات با روسیه باشد.»

او اضافه کرد همکاری جمهوری اسلامی با روسیه «می‌تواند در وضعیت منطقه‌ای و بین‌المللی تاثیرگذار باشد».

شامگاه سه‌شنبه وزیر خارجه ایران نیز به سایت نورنیوز نزدیک به شورای عالی امنیت ملی درباره سفر رئیسی به مسکو گفت: «توسعه همکاری‌های تجاری دو کشور، گسترش همکاری‌های بلندمدت و رفع برخی از موانع از جمله ضعف زیرساخت‌ها، منابع مالی و سرمایه‌گذاری و تلاش برای بی‌اثر کردن تحریم‌های بین‌المللی علیه دو کشور، به طور جدی در دستور کار قرار گرفته است.»

همچنین ابراهیم رضایی، رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و روسیه گفت اکنون حجم تجارت ایران و روسیه سه میلیارد دلار است و جمهوری اسلامی قصد دارد این تجارت دو کشور را تا ۲۵ میلیارد دلار برساند.

رسانه‌های روسیه روز سه‌شنبه گزارش دادند روسیه، چین و ایران قصد دارند یک مانور دریایی مشترک برگزار کنند. زمان دقیق این مانور هنوز اعلام نشده است.

دفاع از سیاست نزدیکی تهران به مسکو

همزمان با سفر رئیسی به روسیه، مقام‌های جمهوری اسلامی در اظهاراتی از سیاست تهران برای نزدیکی به مسکو دفاع کرده‌اند.

محمود عباس‌زاده مشکینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه به ایرنا گفت: «در نظام نوین جهانی مثلثی از سه قدرت ایران، روسیه، چین در آسیا تشکیل شده و چشم‌انداز این مناسبات جدید، پایان هژمونی یک سویه آمریکا و غربی‌هاست.»

سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو نیز روز سه‌شنبه به روزنامه ایران گفت: «ایرانی‌ها همان‌طور که درباره روسیه می‌نویسند و شناخت آنها به دوران تزار و اتحاد جماهیر شوروی برمی‌گردد و هر چه فحش می‌دهند به دوران تزار است اما با همان استدلال روابط امروز را تخریب و شبیه‌سازی می‌کنند.»

این در حالی است که روزنامه شرق روز سه‌شنبه از شکایت قضایی شکرالله جمالی، یک شهروند ایرانی علیه وزیر خارجه و سفیر ایران در روسیه خبر داد.

بر اساس گزارش این روزنامه، این شهروند در مهرماه پس از ورود به فرودگاه مسکو همراه دیگر مسافران حدود پنج ساعت محبوس و به دفعات و بهانه‌های متفاوت «تحت بازجویی‌های شدید و حقارت‌آمیز» پلیس امنیت روسیه قرار گرفته است.

نگاه روز
جهان‌نما
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید