در دومین سالگرد سرنگونی هواپیمای اوکراینی، مراسمی به یاد قربانیان در ونکوور برگزار شد

۱۴۰۰/۱۰/۲۶

در دومین سالگرد سرنگونی هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه پاسداران، مراسمی با حضور بازماندگان قربانیان، ایرانیان ساکن کانادا و مقام‌های محلی در ونکوور برگزار شد و شرکت‌کنندگان ضمن عامدانه و تروریستی خواندن این واقعه، بر عزم خود بر پیگیری اجرای عدالت در این پرونده تاکید کردند.

کندی استوارت، شهردار ونکوور، در پیامی به این مراسم سرنگونی هواپیمای اوکراینی را «یک اقدام تروریستی عامدانه از سوی یک دولت علیه غیرنظامیان بی‌گناه» خواند و از دولت کانادا خواست برای حصول اطمینان از اجرای عدالت «از همه ابزارهای ممکن» استفاده کند.

عفو بین‌الملل نیز در بیانیه‌ای از تلاش‌های بازماندگان قربانیان برای اجرای عدالت حمایت کرد و گفت: « باید در ارتباط با این جنایت هولناک به حقیقت و مسئولیت‌پذیری، غرامت منصفانه و رسیدن به تضمین برای عدم تکرار چنین وقایعی برسیم.»

هدی فرای، پرسابقه‌ترین نماینده زن پارلمان کانادا، در پیامی کسانی را که در سرنگونی هواپیمای اوکراینی کشته شدند «قربانیان رژیم شرور، غیرپاسخگو و نامسئول ایران» خواند و بر عزم کانادا بر ادامه دادخواهی برای خانواده‌های قربانیان و پاسخگو کردن جمهوری اسلامی تاکید کرد.

در این مراسم فیلمی مستند به نام «شکسته در باد» درباره شکیبا فقاهتی و راستین مقدم، مادر و فرزندی که در این واقعه کشته شدند، پخش شد.

سازندگان این فیلم در بیانیه‌ای سرنگونی هواپیمای اوکراینی را «عامدانه و جنایت علیه بشریت» خوانده و دولت کانادا را موظف به قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی دانستند.

سازندگان این فیلم تاکید کردند: «این اولین و آخرین مستند ما درباره این جنایت نخواهد بود.»

شاهین مقدم، از اعضای خانواده‌های قربانیان سرنگونی هواپیمای اوکراینی، با تاکید بر مسئولیت دولت کانادا برای حصول اطمینان از اجرای عدالت در این پرونده گفت: «دولت فدرال باید بداند که جان همه کانادایی‌ها اهمیت دارد.»

کانادا، سوئد،‌ اوکراین و بریتانیا، چهار کشور عضو «گروه هماهنگی و واکنش بین‌المللی برای قربانیان پرواز پی‌اس ۷۵۲»، اعلام کرده‌اند جمهوری اسلامی به صراحت گفته است حاضر به مذاکره با آنها نیست و از این رو، این پرونده بر اساس قوانین بین‌المللی پیگیری خواهد شد.

یک روز پس از اعلام نظر این چهار کشور، وزارت خارجه ایران در اطلاعیه‌ای چهار کشور پیگیر انهدام هواپیمای اوکراینی را به «سوء استفاده از این واقعه» متهم کرد و گفت آمادگی دارد تا با هر یک از این کشورها به صورت دوجانبه و با «احترام به حاکمیت کشورها و قوانین داخلی و تعهدات بین‌المللی دولت‌ها» مذاکره کند.

پرواز ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین بامداد چهارشنبه ۱۸ دی ۹۸ دقایقی پس از برخاستن از فرودگاه تهران هدف موشک‌های سپاه پاسداران قرار گرفت و تمامی ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند.

تازه‌ترین خبرها

خلاصه خبرها
چشم‌انداز
سرانجام، قانون

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید