ایران‌ اینترنشنال: تلاش جمهوری اسلامی برای جاسوسی از دفترمان در اسرائیل را محکوم می‌کنیم

۱۴۰۰/۱۰/۲۳

شبکه خبری ایران اینترنشنال در بیانیه‌ای اعلام کرد طبق اطلاعاتی که در اختیارش قرار گرفته، وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی به طور سازمان‌یافته دفتر این شبکه در اسرائیل را هدف فعالیت‌های جاسوسی قرار داده است.

ایران اینترنشنال ضمن محکوم کردن این اقدام در بیانیه‌اش نوشت این نخستین بار نیست که دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی با هدف محدود کردن حق آزادی بیان و جلوگیری از رسیدن اطلاعات به مردم ایران، تلویزیون ایران‌اینترنشنال و خبرنگارانش را هدف قرار می‌دهند.

در اقدام اخیر، دستگاه جاسوسی جمهوری اسلامی کوشیده است با هدف قرار دادن بابک اسحاقی، خبرنگار ایران‌ اینترنشنال در اورشلیم، امنیت او و دیگر اعضای تیم ایران‌اینترنشنال را به خطر بیاندازد.

بنا بر اطلاعات منتشر شده، وزارت اطلاعات ایران از یکی از مامورانش خواسته تا با راه پیدا کردن به دفتر ایران‌ اینترنشنال، دستگاه‌های امنیتی را در جریان جزییاتی قرار دهد که جان کارکنان این شبکه در اسرائیل را تهدید می‌کند.

در بیانیه ایران اینترنشنال تاکید شده با توجه به اینکه پیش از این نیز دستگاه‌های امنیتی ایران در وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه همکاران این شبکه خبری را تهدید به آزار، قتل و ربودن کرده بودند و با توجه به شواهدی که در دو سال گذشته مبنی بر ربودن روزنامه‌نگارانش مستقل از سوی عاملان جمهوری اسلامی وجود دارد، ایران‌ اینترنشنال نگرانی عمیق خود را از ادامه روند تهدید روزنامه‌نگاران ایران‌اینترنشنال در سراسر جهان ابراز می‌کند.

تلویزیون خبری ایران‌اینترنشنال در بیانیه‌اش از همه نهادهای حامی آزادی بیان و مدافعان فعالیت روزنامه‌نگاری آزاد و مستقل خواسته اقدام اخیر وزارت اطلاعات را محکوم کند.

ایران‌ اینترنشنال همچنین اعلام کرده شکایت خود را از وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی و عاملان تهدید جانی اعضای دفترش در اسرائیل، به نهادهای مسئول تقدیم خواهد کرد و به پیگیری حقوق روزنامه‌نگاران خود ادامه خواهد داد.

در این بیانیه آمده است: «ایران اینترنشنال بار دیگر بر مسئولیت دولت اسرائیل و همه دولت‌هایی تاکید می‎‌کند که خبرنگاران ما در محدوده مسئولیت امنیتی آنان فعالیت می‎‌کنند. از این دولت ها می‌خواهیم تا حفاظت از جان و آزادی فعالیت روزنامه‌نگاران را در شمار مسئولیت‌های اصلی خود بدانند.»

روز چهارشنبه ۲۲ دی سازمان امنیتی داخلی اسرائیل اعلام کرد یک مامور ایرانی که خود را به عنوان یک یهودی ساکن ایران معرفی کرده بود، پنج اسرائیلی را از طریق رسانه‌های اجتماعی متقاعد کرده تا اطلاعاتی شامل عکس‌هایی از یک دفتر نمایندگی آمریکا را برای او جمع‌آوری کنند.

شاباک با انتشار بیانیه‌ای نوشت این افراد در یک ماه گذشته در دادگاه اورشلیم به دلیل تماس با مردی که خود را «رامبد نامدار» در فیس‌بوک معرفی می‌کرد و از طریق واتس‌آپ با آنان چت می‌کرد، به «جنایات خطیر» متهم شدند.
نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل هم در این رابطه گفت سپاه پاسداران بی‌وقفه برای به کارگیری شهروندان اسرایئل تلاش می‌کند.


متن کامل بیانیه ایران اینترنشنال به این شرح است:

بنا بر اطلاعاتی که در اختیار ایران اینترنشنال قرار گرفته وزارت اطلاعات ایران به طور سازمان یافته دفتر خبری ایران اینترنشنال در اسرائیل را هدف فعالیت‌های جاسوسی قرار داده است. این نخستین بار نیست که دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی با هدف محدود کردن حق آزادی بیان و جلوگیری از رسیدن اطلاعات به مردم ایران، تلویزیون ایران اینترنشنال و خبرنگاران آن را هدف قرار می‌دهد.

در اقدام اخیر، دستگاه جاسوسی جمهوری اسلامی کوشیده است با هدف قرار دادن بابک اسحاقی خبرنگار ایران اینترنشنال در اورشلیم، امنیت او و دیگر اعضای تیم خبری ایران اینترنشنال را در مخاطره قرار دهد.

وزارت اطلاعات ایران از یک مامور خود خواسته است تا با راه پیدا کردن به دفتر ایران اینترنشنال دستگاه‌های امنیتی ایران را در جریان جزییاتی قرار دهد که جان همکاران ما در اسرائیل را تهدید می‌کند.

با توجه به این که پیش از این نیز دستگاه های امنیتی ایران در وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران همکاران ایران اینترنشنال را تهدید به آزار، قتل و ربودن کرده بودند و با توجه به شواهدی که در دو سال گذشته مبنی بر ربودن روزنامه نگاران مستقل از سوی عاملان جمهوری اسلامی وجود دارد، ایران اینترنشنال نگرانی عمیق خود را از ادامه روند تهدید روزنامه نگاران ایران اینترنشنال در سراسر جهان ابراز می‌دارد. روزنامه‌نگارانی که می‌کوشند با وجود مخاطرات به فعالیت مستقل خود در دفاع از حق آزادی بیان و جریان آزاد اطلاع‌رسانی ادامه دهند.

ایران اینترنشنال از همه نهادهای حامی آزادی بیان و مدافعان فعالیت روزنامه نگاری آزاد و مستقل می‌خواهد تا هم صدا با ایران اینترنشنال اقدام اخیر وزارت اطلاعات ایران در ایجاد مخاطره جانی و تهدید روزنامه نگاران ایران اینترنشنال را محکوم کند.

بدون واکنش همگانی به تلاش‌های سازمان‌یافته علیه حق آزادی بیان و حق آزادی اطلاع‌رسانی برای مردم ایران که از سوی حکومت ایران دنبال می‌شود نمی‌توان امنیت فعالیت روزنامه‌نگاری آزاد را تضمین کرد.

ایران اینترنشنال همچنین شکایت خود از وزارت اطلاعات ایران و عاملان تهدید جانی اعضای دفتر ایران اینترنشنال در اسرائیل را به نهادهای مسئول در این زمینه تقدیم خواهد کرد و به پیگیری حقوق روزنامه‌نگاران خود ادامه خواهد داد.

ایران اینترنشنال بار دیگر بر مسئولیت دولت اسرائیل و همه دولت‌هایی تاکید می‎‌کند که خبرنگاران ما در محدوده مسئولیت امنیتی آنان فعالیت می‎‌کنند. از این دولت ها می‌خواهیم تا حفاظت از جان و آزادی فعالیت روزنامه‌نگاران را در شمار مسئولیت‌های اصلی خود بدانند.

خلاصه خبرها
مستند - راز موفقیت الکس فرگوسن
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید