اسرائیل پنج نفر را به ارتباط با یک مامور اطلاعاتی در ایران متهم کرد

۱۴۰۰/۱۰/۲۲

سازمان امنیتی داخلی اسرائیل اعلام کرد یک مامور ایرانی که خود را به عنوان یک یهودی ساکن ایران معرفی کرده بود، پنج اسرائیلی را از طریق رسانه‌های اجتماعی متقاعد کرده تا اطلاعاتی شامل عکس‌هایی از یک دفتر نمایندگی آمریکا را برای او جمع‌آوری کنند.

سازمان امنیتی داخلی اسرائیل (شاباک) روز چهارشنبه ۲۲ دی با انتشار بیانیه‌ای نوشت این افراد در یک ماه گذشته در دادگاه اورشلیم به دلیل تماس با مردی که خود را «رامبد نامدار» در فیس‌بوک معرفی می‌کرد و از طریق واتس‌آپ با آنان چت می‌کرد، به «جنایات خطیر» متهم شدند.

این افراد چهار زن و یک مرد هستند که رسانه‌های اسرائیلی آنان را از یهودیان ایرانی مهاجر به اسرائیل معرفی کرده‌اند. آنها بازداشت شده‌اند.

سازمان امنیتی داخلی اسرائیل در بیانیه خود نوشت: «این یک پرونده سنگین است که در آن قصد ایجاد یک شبکه جاسوسی در اسرائیل برای ایران فاش شد.»

در بیانیه شاباک آمده مطالبی که در اختیار این مامور ایرانی قرار گرفته شامل عکس‌هایی از نمایندگی دیپلماتیک آمریکا در تل‌آویو، یک مرکز رای‌گیری، یک دفتر وزارت کشور و یک مرکز خرید است.

این سازمان ضدجاسوسی اسرائیل اعلام نکرد که آیا عکس‌هایی که از دفتر نمایندگی آمریکا در تل‌آویو گرفته شده از داخل ساختمان دفتر است یا نه.

همچنین به گفته شاباک، به برخی متهمان گفته شده که سعی کنند با سیاستمداران اسرائیلی رابطه برقرار کنند و اطلاعاتی در مورد تدابیر امنیتی در چندین مرکز را ارائه دهند.

بر اساس اعلام این سازمان، یکی از این متهمان یک زن پنجاه و هفت ساله است که به مدت چهار سال از طریق شبکه‌های اجتماعی رابطه داشته و پنج هزار دلار برای اطلاعاتی که ارائه داده بود، دریافت کرده است.

شاباک اسامی متهمان را منتشر نکرده است.

نخست‌وزیر اسرائیل با اشاره به بازداشت این افراد گفت سپاه پاسداران بی‌وقفه برای به کارگیری شهروندان اسرائیل تلاش می‌کند.

او افزود تلاش‌های ایران علیه امنیت اسرائیل به امنیت و اطلاعات محدود نمی‌شود، بلکه به تلاش‌ها برای تاثیرگذاری بر شهروندان اسرائیلی، جامعه اسرائیل، ایجاد دوقطبی‌سازی و جنجال، تضعیف ثبات سیاسی در اسرائیل و تضعیف اعتماد عمومی به دولت نیز گسترش می‌یابد.

پربیننده‌ترین‌ها

خلاصه خبرها
چشم‌انداز
انسان، زمین، فردا

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید