دانمارک: جاسوسی‌های ایران، روسیه و چین در منطقه شمالگان افزایش یافته است

۱۴۰۰/۱۰/۲۳

سرویس اطلاعاتی و امنیتی دانمارک روز پنجشنبه هشدار داد که جاسوسی‌های ایران، روسیه و چین به ویژه در منطقه شمالگان افزایش یافته است.

آندرس هنریکسن، مدیر ضدجاسوسی در سرویس اطلاعاتی و امنیتی دانمارک، در گزارشی اعلام کرد: «تهدید فعالیت‌های اطلاعاتی خارجی علیه دانمارک، گرینلند و جزایر فارو در سال‌های اخیر افزایش یافته است.»

گرینلند و جزایر فارو دو منطقه خودگردان دانمارک به شمار می‌روند و عضو «شورای شمالگان» هستند.

به گزارش رویترز، در گزارش این مقام اطلاعاتی دانمارک از جمله آمده است که در سال ۲۰۱۹ یک نامه جعلی از طرف وزیر خارجه گرینلند خطاب به یک سناتور آمریکایی منتشر شد که در آن گفته شده بود به زودی در گرینلند همه‌پرسی استقلال برگزار می‌شود.

به نوشته این مقام اطلاعاتی دانمارک، جعل و انتشار این نامه به احتمال بسیار توسط عوامل روسیه صورت گرفته و هدف آنها ایجاد «سردرگمی و نزاع احتمالی بین دانمارک، ایالات متحده و گرینلند» بوده است.

منطقه شمالگان اهمیت ژئوپلتیک فزاینده‌ای یافته و کشورهایی مانند روسیه، چین و آمریکا در حال رقابت در این منطقه بر سر دسترسی به منابع طبیعی، خطوط دریایی، و مناطق تحقیقاتی و استراتژیک نظامی هستند.

این مقام اطلاعاتی دانمارک در گزارش خود همچنین تاکید کرده است که سرویس‌های اطلاعاتی خارجی، از جمله چین، روسیه و ایران، در تلاش‌اند تا از طریق ارتباط با دانشجویان، پژوهشگران و نیز برخی شرکت‌ها به اطلاعات فناوری و تحقیقات دانمارک دست یابند.

خبرگزاری رویترز حدود دو ماه پیش، نوامبر ۲۰۲۱، گزارش داده بود که یک استاد چینی در دانشگاه کپنهاگ، پایتخت دانمارک، تحقیقاتی ژنتیکی را با ارتش چین انجام داده بود و از این ارتباط حرفی نزده بود.

مدیر ضدجاسوسی سرویس اطلاعاتی و امنیتی دانمارک در گزارش خود همچنین گفته است: «مشارکت فعال دانمارک در عرصه بین‌المللی، روند فزاینده جهانی شدن و رقابت بین المللی، باز بودن عمومی جامعه، و دیجیتالی شدن و سطح بالای دانش فناوری عواملی هستند که دانمارک را به یک هدف جذاب برای فعالیت‌های اطلاعاتی خارجی تبدیل می‌کنند.»

یک روز پیشتر نیز سازمان امنیت داخلی اسرائیل، شاباک، اعلام کرده بود چهار زن و یک مرد را پس از ارتباط یک مامور ایرانی با آنها بازداشت کرده است.

خلاصه خبرها
چشم‌انداز
ایران ۱۴۰۰

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید